Stali klienci banków mogą liczyć na tańsze kredyty

2014-04-15 16:33:00

Kredyt to źródło szybkiego pozyskania niezbędnej gotówki. Stali klienci banków są przy tym często uprzywilejowani, mogąc liczyć na preferencyjne warunki spłaty, czyli na tańszą pożyczkę.

Stały klient dla banku ma bardzo dużą wartość. Jeśli posiada on w danej instytucji konto osobiste od dłuższego czasu, korzysta z karty debetowej i kredytowej oraz oszczędza pieniądze na lokatach, to bank wie o jego sytuacji finansowej bardzo dużo. Jest w stanie przy tym lepiej ocenić wiarygodność klienta. Korzyści takiej sytuacji są obopólne. Z jednej strony bank ma zaufanie do klienta długoterminowego, który jest lojalny i o którego zdolności kredytowej wiadomo bardzo dużo. Z drugiej strony, klient może skorzystać z propozycji skrojonych specjalnie dla niego.

Czy rzeczywiście tak jest, że stali klienci mogą liczyć na tańsze kredyty? Odpowiedź jest twierdząca. Wiele banków wybiera właśnie to rozwiązanie, które można potraktować jako coś na kształt nagrody za lojalność. Jak wiemy, na koszt kredytu wpływa cały szereg czynników, w tym prowizja i marża. To właśnie manipulując ich wysokością banki mogą zaproponować swoim stałym klientom tańsze pożyczki. Może na przykład okazać się, że jako stały klient będziemy mogli skorzystać z niższej prowizji, anulowania opłaty przygotowawczej lub nie będziemy musieli wykupić ubezpieczenia do kredytu.

Osoby, które są stałymi klientami danego banku powinny pamiętać jednak o tym, aby zawsze porównywać warunki, które otrzymujemy od naszego banku z warunkami w innych bankach. Nie jest wcale powiedziane, że jako stały klient banku X będziemy mieć tańszy kredyt niż gdybyśmy go wzięli w banku Y.

Rozsądek i zorientowanie w propozycjach rynkowych zawsze jest w cenie. Warto o tym pamiętać. Jednocześnie warto mieć na uwadze jedną podstawową zasadę: długoterminowa relacja z bankiem zawsze się opłaca. Jako stały klient możemy liczyć na mnóstwo udogodnień, nieosiągalnych dla nowicjuszy. Tę sytuację można porównać do posiadania długoletniego przyjaciela lub znajomego. Ze względu na długą znajomość utrzymywaną między nami a bankiem będziemy przezeń traktowani preferencyjnie.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam