Czy korzystanie z kredytów konsolidacyjnych ma sens?

2014-04-11 10:46:00

Wiele osób, zastanawiając się nad skorzystaniem z kredytu konsolidacyjnego, ma wątpliwości co do tego, czy konsolidacja na pewno się opłaca. Czasem bowiem można na niej tylko stracić.

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli zdefiniowania, czym właściwie jest kredyt konsolidacyjny. Pod tą nazwą kryje się połączenie w jedno różnych zobowiązanych kredytowych przez nas posiadanych. Konsolidacja może obejmować zadłużenia na kartach kredytowych, kredyty gotówkowe czy samochodowe, limity w kontach osobistych, kredyty ratalne, a nawet inne konsolidacyjne czy hipoteczne. W jej efekcie klient banku będzie spłacał jeden duży kredyt zamiast kilku mniejszych, spłacanych do tej pory.

Skoro wiemy już, na czym polega kredyt konsolidacyjny, to możemy przejść do próby odpowiedzi na pytanie, czy taki instrument finansowy jest dla nas odpowiedni. Wśród konsumentów pokutuje nieprawdziwie mniemanie, jakoby kredyty konsolidacyjne były tylko i wyłącznie pułapką finansową. Rzeczywistość pokazuje, że wcale tak nie jest. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że może być całkowicie odwrotnie. Krótko mówiąc, kredyt konsolidacyjny to wynalazek powstały właśnie z myślą o tym, aby uratować klientów przed spiralą zadłużenia i problemami ze spłatą posiadanych pożyczek. Każdy kredyt konsolidacyjny ma to do siebie, że posiada długi okres spłaty. To w praktyce zaś oznacza tyle, że wysokość raty miesięcznej zostaje zazwyczaj znacznie zmniejszona. Ten fakt bezpośrednio przekłada się na to, że klientowi jest dużo łatwiej spłacać obniżone raty.

Z perspektywy banku kredyt konsolidacyjny jest obarczony dużo większym ryzykiem. W takiej sytuacji czasem konieczne staje się ustalenie solidnego zabezpieczenia jego spłaty na wypadek nieregulowania przez kredytobiorcę rat. W przypadku kredytów o większej wartości banki najczęściej wybierają zabezpieczenie w formie nieruchomości. Taka możliwość jest do zrealizowania jednak wtedy, kiedy w skład kredytu konsolidacyjnego wchodzi kredyt hipoteczny. Trzeba jednak wiedzieć, że większość kredytów konsolidacyjnych dotyczy spłaty kredytów konsumenckich, czyli tych o mniejszej wartości, dlatego możliwe są do uzyskania bez zabezpieczenia. W takiej sytuacji trzeba się niekiedy liczyć się z wyższym oprocentowaniem niż to, które obowiązywało w przypadku dotychczas posiadanych przez nas wierzytelności.

Podsumowując, kredyt konsolidacyjny to interesujące rozwiązanie, które w znaczny sposób ułatwia nam radzenie sobie z trudnościami finansowymi. Choć oprocentowanie takiego kredytu może być wyższe niż to, które funkcjonowało przy spłaconych nim pożyczkach, to jednak sam fakt, że ma umożliwia on wydłużenie okresu spłaty całości posiadanego zadłużenia pozytywnie wpływa na zmniejszenie wielkości raty kredytowej, odciążając domowy budżet miesięczny. To zaś może mieć bezpośrednie przełożenie na większe szanse spłacenia wszystkiego w terminie. Jeśli więc mamy trudności ze spłatą różnych zobowiązań, warto pomyśleć o tym rozwiązaniu.

Ilona Maciejuk