Bank może umorzyć Twój kredyt studencki

2014-04-15 17:20:00

Kredyt studencki to idealny pomysł na sfinansowanie nauki dla osób, które studiują i nie mają wystarczających środków, aby się utrzymać w tym czasie. Kredyt ten nie dość, że tani, to jeszcze można liczyć na jego całkowite lub częściowe umorzenie.

Studenci, którzy rozpoczęli swoją edukację na uczelniach wyższych, mogą skorzystać z możliwości finansowania swojej nauki za pomocą kredytu studenckiego. Jest to pożyczka bankowa na bardzo dobrych warunkach, skierowana i w zasadzie stworzona z myślą o tej grupie odbiorców. Kredyt studencki to pożyczka, którą można zaciągnąć w wielu bankach.

Zacznijmy od tego, że kredyt studencki jest udzielany na okres studiów - maksymalnie na 7 lat. Transze takiego kredytu wypłacane są przez 10 miesięcy w roku. Studenci otrzymują z tego tytułu po 600 zł miesięcznie. Najistotniejszym komponentem tej oferty jest to, że w trakcie obowiązywania umowy kredytowej student nie płaci odsetek. Chodzi tu o to, że odsetki są spłacane przez bank. Co istotne, również po zakończeniu studiów absolwent nie musi obawiać się rat kredytowych, gdyż ma tzw. okres ochronny, pozwalający mu na znalezienie pracy. Trwa on 2 lata.

Choć warunki kredytu studenckiego są atrakcyjne, to mimo wszystko wiele osób może mieć problem ze spłacenie kredytu w terminie. Znalezienie dobrze płatnej pracy w obecnych czasach nie jest wcale takie łatwe. Wszyscy o tym wiedzą. Sytuacja nie jest jednak bez wyjścia. Banki otwierają przed studentami dodatkową furtkę, jaką jest umorzenie kredytu. W jaki sposób to działa?

Otóż umorzenie kredytu to pomniejszenie długu studenta o około 20 proc. Aby móc liczyć na takie warunki preferencyjne student musi ukończyć studia w gronie 5 proc. najlepszych studentów danej uczelni. To jednak nie wszystko. Żeby otrzymać umorzenie, niezbędne jest terminowe złożenie wniosku o to do banku. Dopiero po tym można liczyć na ewentualne pozytywne rozpatrzenie naszej prośby. Jeśli tak się stanie, to nasz dług zostaje pomniejszony, co oczywiście jest znakomitą wiadomością, gdyż będzie nam go o wiele łatwiej spłacić. Jeżeli więc posiadamy kredyt studencki, warto pomyśleć perspektywicznie, pilnie ucząc się także po to, aby w przyszłości móc skorzystać z opcji umorzenia części długu.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam