Bankowe kredyty dla młodych Polaków bez umowy o pracę

2014-05-27 15:04:00

Umowa zlecenie lub umowa o dzieło to dziś standard na rynku pracy. Nawet tzw. umowy śmieciowe nie przekreślają jednak szans młodych osób na kredyt.

W polskim społeczeństwie panuje dość mocne przekonanie, że zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia to zamknięcie drogi do godziwego życia. Umowy takie wydają się znacznie ograniczać możliwości komfortowego funkcjonowania w obecnym świecie i nie dają perspektyw na przyszłość. W rzeczywistości sytuacji nie wygląda aż tak tragicznie i choć prawdą jest, że tego typu umowy posiadają swoje liczne wady, to z pewnością pozwalają też na spokojne egzystowanie, a także korzystanie z wielu usług i produktów, które jeszcze jakiś czas temu zarezerwowane były tylko dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Tak jest między innymi w sektorze usług bankowych.

Zaciągnięcie kredytu nieodzownie wiąże się z koniecznością weryfikacji naszej zdolności kredytowej. Ta opiera się w głównej mierze na źródle zatrudnienia i wysokości miesięcznych dochodów. Kilka lat temu należało udokumentować je przedstawieniem umowy o pracę. Dziś banki są znacznie bardziej elastyczne w tej kwestii i rozumieją sytuację panującą na rynku pracy. Dzięki temu możliwość wykazania się umową o dzieło lub umową zleceniem będzie w większości przypadków wystarczająca do otrzymania kredytu bankowego. Jedynym utrudnieniem będzie to, że bank z pewnością będzie wymagał udokumentowania stażu pracy.

Standardową procedurą jest wykazanie trwania umowy o pracę obowiązującej przez okres minimum ostatnich trzech miesięcy. W przypadku umów-zleceń okres ten wydłuża się zwykle do 6 miesięcy, a w przypadku umów o dzieło - aż do 12 miesięcy. Im nasze oczekiwania finansowe względem wysokości pożyczki rosną, tym większe stają się również wymagania banków. Np. w przypadku kredytów hipotecznych może się okazać, że bank zażąda udokumentowania źródła naszych dochodów z ostatnich dwóch lat. Pomocne mogą być także listy intencyjne od pracodawcy, który deklarując chęć dalszej współpracy z nami, zwiększa też nasze szanse na uzyskanie kredytu. Możliwości w tym zakresie są naprawdę bardzo duże.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam