Wniosek o kredyt gotówkowy w 5 krokach

2014-04-11 15:07:00

Kredyt gotówkowy to często rozwiązanie pozwalające na sfinansowanie naglących potrzeb. Pożyczkę najlepiej zaciągać, działając według pięciu podstawowych kroków.

Wybór kredytu gotówkowego lub pożyczki może nastręczać pewne problemy. To wcale jednak nie oznacza, że nie da się tego zrobić. Postępowanie wedle ustalonego z góry planu wydaje się być tutaj najsensowniejszym rozwiązaniem.

Pierwszym krokiem podczas wnioskowaniu o kredyt gotówkowy jest zastanowienie się nad jego celem. Chodzi o to, aby zaciągnąć kredyt w odpowiedniej kwocie tak, aby później nie brakło nam na zakup danego przedmiotu. Jeśli już mamy ustalony cel i kwotę, możemy skupić się na kwestii dokumentacji, która będzie z pewnością bardzo dokładnie studiowania przez bank.

Drugi krok to analiza przedstawionego przez nas wniosku oraz dokumentacji. W tym momencie bank skupia się na ocenie naszej zdolności i wiarygodności kredytowej. Są one oceniane na podstawie naszej historii kredytowej (dostępnej w Biurze Informacji Kredytowej). Jeśli mamy pozytywną historię kredytową, to prawdopodobieństwo otrzymania interesującego kredytu znacznie wzrasta, choć należy pamiętać, że pozytywna historia spłat to nie wszystko i bank posiada również własne wytyczne w zakresie metody oceny wiarygodności kredytowej klienta. Często zdarza się również, że bank na typie etapie zażąda od nas dodatkowych dokumentów, np. dotyczących osiąganych dochodów (jak choćby zaświadczenia z ZUS-u o wysokości odprowadzanych składek ubezpieczeniowych).

Trzecim krokiem jest decyzja kredytowa. Może ona być pozytywna lub negatywna. W przypadku decyzji pozytywnej (zielone światło dla kredytu dla nas) bank poda nam do wiadomości, jakie będą następne kroki. W przypadku decyzji odmownej dokumenty złożone przez nas raczej nie będą nam zwrócone. W przypadku uzyskania negatywnej decyzji kredytowej zaleca się spytanie banku, co było jej przyczyną. Będzie to dla nas cenna informacja. Trzeba również pamiętać, że nie posiadając zgody na udzielenie finansowania w jednej instytucji, bogatsi o to doświadczenie możemy pójść do innego banku.

Czwartym krokiem jest podpisanie umowy kredytowej. W tym miejscu zaleca się podpisującemu dokładne przeczytanie wszystkich szczegółów umowy - zwłaszcza tych fragmentów dotyczących kosztów zobowiązania. Dopiero po tym, jak zapoznamy się dokładnie z jej treścią, możemy złożyć pod nią podpis.   

Ostatnim etapem wnioskowania o kredyt gotówkowy jest uruchomienie kredytu. Informacje na temat sposobu i czasu uruchomienia tego instrumentu znajdziemy w umowie kredytowej. Najczęściej kredyty gotówkowe są przelewane na wskazane przez klienta konto. Istnieje również możliwość odebrania kwoty w kasie banku (to raczej w przypadku mniejszych kredytów gotówkowych i tylko w niektórych bankach).    

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam