Firma też może skorzystać z pożyczek pozabankowych

2014-04-14 11:08:00

Przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z pożyczek nie tylko w bankach. Instytucje pozabankowe otwierają się na klientów firmowych.

Powszechnie wiadomo, że klienci indywidualni mogą przebierać między ofertami bankowych kredytów oraz pozabankowych pożyczek. Te dwa rodzaje produktów kredytowych różnią się między sobą wymogami oraz warunkami, jakie stawia kredytodawca przed osobą ubiegającą się o wsparcie finansowe. A co dzieje się w przypadku rozmaitych form kredytowania dla przedsiębiorców?

Coraz więcej firm pożyczkowych oferuje produkty pożyczkowe dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Mają one najczęściej postać pożyczek gotówkowych. W takiej sytuacji są to pożyczki na pokrycie zadłużeń, na zakup ruchomości, pokrycie kosztów prowadzenia bieżącej działalności lub innych wydatków. Tego typu pożyczki gotówkowe dla firm są zazwyczaj związane z niższymi kwotami finansować w porównaniu do kredytów bankowych dostępnych dla klientów z sektora biznesowego. Firmy mają jednak możliwość wzięcia wyższych pożyczek pozabankowych - nawet takich, które mogą pomóc w sfinansowaniu budowy lub zakup jakiejś nieruchomości. Tego typu produkty stanowią pewną alternatywę dla bankowych kredytów dla firm. Różnica między nimi sprowadza się wówczas głównie do ich statusu prawnego.

Kredyty są regulowane przepisami specjalnie stworzonymi dla banków w trosce o bezpieczeństwo finansowe ich klientów. W przypadku pozabankowych pożyczek pozabankowych istnieje większe ryzyko pojawienia się w umowach zapisów niekorzystnych dla kredytobiorcy. Działalność firm z sektora pozabankowego nie podlega ścisłej kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, jaką roztacza KNF nad bankami i SKOK-ami.

Mimo wszystko, decydując się na korzystanie z usług finansowych instytucji pozabankowych, firma zapewnia sobie wygodę w postaci wyboru ograniczonych zwykle wymagań formalnych podczas składania samego wniosku pożyczkowego. Jednocześnie firma musi liczyć się z tym, że pożyczka w firmie pożyczkowej o będzie z reguły oznaczać dużo wyższe koszty spłaty długu (z powodu drogich ubezpieczeń i dodatkowych opłat, jakie często są nakładane na pożyczkobiorcę przez wierzycieli prywatnych).

Jeśli przedsiębiorca zastanawia się nad wzięciem pożyczki pozabankowej, koniecznie powinien w pierwszym rzędzie wykalkulować, czy takie rozwiązanie jest dla niego opłacalne, zwracając uwagę na wszystkie dodatkowe - poza samymi odsetkami - koszty, które pojawią się na umowie.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam