Oblicz swoją zdolność kredytową

2014-04-11 16:10:00

Jeśli jesteśmy zainteresowani kredytem gotówkowym, hipotecznym czy firmowym, dobrze jeszcze przed udaniem się do banku obliczyć swoją zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa to wskaźnik, który jest podstawą przy przyznawaniu kredytów w bankach. W tej chwili nie musimy czekać na obliczenia banku, aby dowiedzieć się jak przedstawia się nasza szansa na uzyskanie wysokiej kwoty pożyczki. W tym celu możemy zastosować dostępne w Internecie kalkulatory zdolności kredytowej. Posiadają one szereg kategorii (parametrów), które należy uzupełnić, aby poznać, ile pieniędzy pożyczyć będzie w stanie nam bank. Przykładem takiego narzędzia, które bardzo ułatwia ocenę naszych możliwości jest kalkulator Comperia.pl.

Zobacz: Kalkulator zdolności kredytowej

Kalkulator zdolności kredytowej wymaga od nas wpisania odpowiednich informacji na temat naszej sytuacji finansowej. Na podstawie tych parametrów obliczana jest potencjalna kwota kredytu, na jaki możemy liczyć. W kalkulatorze wystarczy wpisać takie informacje jak liczba osób w gospodarstwie domowym (małżonkowie oraz osoby na naszym utrzymaniu), okres kredytowania, średni dochód gospodarstwa domowego w ciągu miesiąca, wysokość rat kredytowych (na miesiąc), limity kredytowe na kartach kredytowych i na rachunkach bankowych, a także inne zobowiązania średniomiesięczne (np. płacone alimenty). Jeśli wpiszemy te informacje, to przy pomocy specjalnego algorytmu zostanie obliczona dla nas zdolność kredytowa. Załóżmy, że nasze miesięczne dochody wynoszą 5000 zł netto. Przy gospodarstwie domowym składającym się z 4 domowników (2 dorosłych pracujących) i przy zobowiązaniach łącznych na poziomie 1000 zł netto możemy liczyć przy kredycie na 10 lat na kwotę ponad 180 tys. zł. Tego typu kalkulatory dostarczą nam ogólnego obrazu na temat tego, na jaką kwotę kredytu będziemy mogli liczyć, dowiemy się jeszcze przed wizytą w banku, czego możemy się spodziewać.

Obliczanie zdolności kredytowej właśnie w ten sposób jest świetnym pomysłem, ułatwiającym życie. Po pierwsze, nie musimy czekać aż bank nam powie, na jak wysoki kredyt możemy liczyć. Po drugie, dzięki uzyskaniu informacji w ten sposób wiemy, czy możemy liczyć na to, że uzyskamy wymarzony kredyt. Takie informacje są bardzo cenne, ponieważ mogą bezpośrednio wpłynąć na to, jak będziemy zarządzać naszymi finansami. W efekcie może zdarzyć się tak, że po prostu zaplanujemy sobie poprawę sytuacji finansowej (dodatkowa praca? zmiana pracy?) po to, aby móc już za trzy lat wziąć kredyt, o którym w tej chwili możemy tylko pomarzyć.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam