O ukrytych opłatach w kredycie hipotecznym

2014-05-21 15:27:00

Kredyt hipoteczny to dla wielu osób jedyna szansa na własne mieszkanie. Wiąże się on jednak z wysokimi kosztami spłaty, w tym - niestety - licznymi opłatami dodatkowymi, o których dowiadujemy się czasami zbyt późno.

Kredyty hipoteczne zawierane są na wysokie kwoty i długie okresy spłaty, przez co nawet mimo niskiego oprocentowania koszty odsetkowe niejednokrotnie przewyższają kwotę samego kredytu. Z tego też powodu nie każdy jest w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez banki w zakresie potrzebnej zdolności kredytowej - nie każdego w końcu stać na wysoką ratę. Jeśli jednak uda nam się już pozytywnie przejść weryfikację zdolności kredytowej, pozostaje zapoznać się z wszystkimi kosztami umowy, jakie będziemy musieli ponieść, regulując raty. Musimy liczyć się przy tym z obecnością wielu dodatkowych, czasami ukrytych opłat, które obciążą nasz budżet.

Najczęściej stosowaną przez banki opłatą jest prowizja i to ona najbardziej obciąża kieszeń wnioskodawcy. W tym przypadku trudno jednak mówić o koszcie ukrytym, gdyż obecnie praktycznie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że banki stosują szeroko rozumianą opłatę prowizyjną. Bardziej zaskakujące mogą być inne opłaty. Do tych należy między innymi opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Choć stosuje się ją bardzo rzadko i jej koszt nie jest najwyższy, bo waha się w granicach 50-150 zł, to warto ją uwzględnić, ponieważ nawet w przypadku negatywnej decyzji kredytowej, opłata ta nie jest zwracana wnioskodawcy. Na ten rodzaj opłaty trzeba uważać przede wszystkim w przypadku instytucji i firm pozabankowych.

Kolejnym kosztem w przypadku kredytu hipotecznego jest wycena nieruchomości. Banki w tym przypadku dokonują wyceny samodzielnie lub zatrudniają do tego celu firmę zewnętrzną. W tym drugim przypadku koszt będzie wyższy. Na szczęście można taż spotkać się z sytuacją, że bank w kwestii wyceny posłuży się umową przedwstępnej sprzedaży, a wtedy opłata nie zostanie pobrana.

Kosztowne może być także ubezpieczenie pomostowe, które będziemy zmuszeni płacić aż do momentu wpisania hipoteki do księgi wieczystej. Niestety, okres ten może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, przez co koszt kredytu ulegnie odczuwalnemu zwiększeniu.

Wbrew pozorom nawet wcześniejsza spłata całego zadłużenia może okazać się mało korzystna. Wiele banków stosuje bowiem dodatkową opłatę za wcześniejszą spłatę, a jej koszt waha się w okolicach 1 procenta spłacanej kwoty. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy kredytowej, powinniśmy więc dokładnie przeanalizować wszystkie koszty i przedyskutować szczegóły umowy z doradcą finansowym.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam