Dobrze dobrany okres spłaty kredytu to podstawa

2014-05-12 12:36:00

Zaciągnięcie kredytu nieuchronnie oznacza konieczność spłacania go w miesięcznych ratach. Proces ten może trwać latami, dlatego warto zadbać o to, aby wysokość rat była dopasowana do naszych możliwości finansowych.

Podczas poszukiwania kredytu przykładamy zwykle największą uwagę do stawki oprocentowania i wszelkich dodatkowych kosztów. Oczywiście jest to bardzo dobre podejście, jednak warto uzupełnić je o jeszcze jeden element, który może okazać się decydujący dla naszej przyszłości. Chodzi oczywiście o wysokość miesięcznej raty, na którą ogromny wpływ ma okres spłaty kredytu.

Nie jest tajemnicą, że dobrze dobrany okres spłaty kredytu to podstawa w swobodnym radzeniu sobie z jego spłatą. Ma to szczególne znacznie w przypadku kredytów hipotecznych, które mogą być zaciągane nawet na okres 35 lat. Zanim jednak wybierzemy taką możliwość, warto zastanowić się nad kilkoma aspektami.

Maksymalne wydłużenie okresu spłaty z pewnością ma swoje zalety. Przede wszystkim mówimy tu o podzieleniu całej sumy kredytu na niskie miesięczne raty, które zapewniają swobodę w ich spłacie i nie nadwyrężają zbyt mocno domowego budżetu. Niestety, takie rozwiązanie oznacza też wzrost kosztów samego kredytu, który ze względu na koszty odsetkowe będzie znacznie wyższy niż w przypadku takiego samego kredytu zaciągniętego na okres o połowę krótszy. Wiele osób decyduje się na najdłuższy możliwy okres spłaty, twierdząc, że będzie to dobre zabezpieczenie własnych finansów na wypadek nieprzewidzianych problemów. Wychodzą oni też z założenia, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, to kredyt i tak uda się spłacić wcześniej. Choć istnieją banki, które przewidują możliwość darmowej wcześniejszej spłaty, to w wielu przypadkach takie rozwiązanie będzie oznaczało konieczność uiszczenia z tego tytułu dodatkowej prowizji.

Jeśli zależy nam na zmniejszeniu całkowitego kosztu kredytu, wtedy wybór krótkiego okresu spłaty będzie uzasadniony, jednak należy liczyć się też z wysokimi miesięcznymi ratami. Trzeba więc dokładnie przemyśleć, jakie rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze i najbardziej komfortowe.

Emilia Kasińska