Na co można przeznaczyć kredyt mieszkaniowy?

2014-04-15 15:37:00

Kredyt mieszkaniowy to rodzaj finansowania, który wbrew pozorom można posłużyć nie tylko do zakupu mieszkania czy domu.

Kredyty mieszkaniowe najczęściej kojarzą się z kupnem nowego bądź używanego mieszkania. Co ciekawe, takie potoczne rozumienie istoty kredytów mieszkaniowych pomija cały szereg możliwości, jakie on oferuje. Okazuje się, że korzystając z takiego kredytu, możemy zrealizować cały szereg innych działań niż tylko kupno nieruchomości.

W pierwszym rzędzie kredyt mieszkaniowy, tak jak wspomnieliśmy już, jest pożyczką na zakup domu bądź mieszkania. Możemy w ten sposób zakupić lokum od osoby prywatnej, spółdzielni mieszkaniowej lub dewelopera. To jednak nie wszystko. Z pomocą tej pożyczki można dla przykładu zrealizować remont mieszkania lub jego modernizację. W tym przypadku mamy do czynienia z kredytem na usługi i niezbędne ruchomości. Oprócz tego środki z kredytu mieszkaniowego możemy wykorzystać na przekształcenie praw lokatorskich lub własnościowych spółdzielczych na prawo własności do danego lokalu.

Na wyżej wymienionych opcjach lista możliwości jednak się nie kończy. Kredyt mieszkaniowy możemy wykorzystać dla budowy domu lub mieszkania ze spółdzielnią mieszkaniową lub deweloperem. Do tego dochodzą podobne działania podjęte razem z generalnym wykonawcą. Co interesujące, środki pochodzące z tej pożyczki mogą być również wykorzystane do wykończenia mieszkania lub domu.

Na koniec warto dodać, że kredyt mieszkaniowy może zostać zaciągnięty również po to, aby spłacić innych mniej korzystny kredyt mieszkaniowy.

Jak widać, kredyt mieszkaniowy to nie tylko środki na kupno mieszkania lub domu. Z ich pomocą możemy wykonywać szereg innych działań. Z perspektywy potencjalnego kredytobiorcy najlepiej jest zwrócić uwagę na możliwość wzięcia takiego kredytu na remont, rozbudowę lub modernizację nieruchomości. Kredyty mieszkaniowe to nie produkty jednowymiarowe, lecz bardzo użyteczne rozwiązania dające nam szersze możliwości. Warto z nich skorzystać, tym bardziej że oferta kredytowa w tej chwili jest bardzo atrakcyjna pod względem stopy oprocentowania oraz ogólnych warunków spłaty. Zdając sobie sprawę z tych kwestii, możemy śmiało finansować takim oto kredytem różnego rodzaju projekty i modernizacje w naszym domu lub mieszkaniu. Konstrukcja tego instrumentu finansowego wcale nas przed tym nie powstrzymuje.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam