Jak zmienić OFE?

2014-04-22 16:18:00

Zmiana OFE to poważna decyzja, której przede wszystkim nie wolno podejmować pochopnie.

Zmienienie Otwartego Funduszu Emerytalnego to decyzja, którą może podjąć każdy. Wiele osób jednak wciąż się obawia tego kroku, myśląc, że może zamienić przysłowiową siekierkę na kijek. W każdym razie zamiana OFE nie jest wcale skomplikowana i można to zrobić bez specjalistycznej pomocy. Podstawowym krokiem przy takiej decyzji jest ocena, czy nowy fundusz, do którego chcemy przejść, przyniesie nam większe korzyści niż ten, z którego korzystamy obecnie. Najlepiej porównywać korzyści poprzez specjalne rankingi zyskowności funduszy emerytalnych. Kolejny krok to nawiązanie kontaktu z wybranym OFE. Można to zrobić telefonicznie, osobiście lub przez Internet. Sama procedura przechodzenia z jednego OFE do drugiego OFE nie jest wcale skomplikowana. Wystarczy wypełnić jedynie oświadczenie o rezygnacji z członkostwa. Takie oświadczenie przekazujemy do starego funduszu oraz do ZUS. Na szczęście nie trzeba się głowić nad formą takiego oświadczenia, gdyż jest łatwo dostępne na stronie Rzecznika Ubezpieczonych.

Następny etap to już przystąpienie do nowego funduszu emerytalnego. Można to zrobić zarówno samemu, wysyłając po prostu deklarację do funduszu, lub z pomocą akwizytora. Druga opcja pozwala nam zapoznać się ze szczegółami umowy i uzyskać ewentualnie dodatkowego informacje, aczkolwiek pierwsze rozwiązanie jest wybierane częściej. Z pewnością wynika to stąd, że jest bardzo praktyczne.

Na tych czynnościach kończy się nasza aktywność. Teraz do działania przechodzą OFE. Jeżeli zmiana nastąpiła w okresie krótszym niż 2 lata, to będziemy zobowiązani zapłacić staremu funduszowi opłatę karną (80 zł lub 160 zł). Brak uiszczenia opłaty w ciągu 14 dni będzie skutkował blokadą transferu do nowego OFE. Jeśli zmiana nastąpiła po okresie dłuższym, opłaty nie są pobierane, a stare OFE umieści nas automatycznie na liście transferowej do Centralnego Rejestru Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jeśli zostaniemy na nią wpisani, to oznacza to, że staliśmy się członkiem nowego funduszu.

Podsumowując, zmiana OFE jest szybka i nie przysparza większych kłopotów. Każdy może to zrobić nawet bez pomocy profesjonalnego doradcy.

Renata Grochowska