Kosztowne gwiazdki w umowach o darmowe konto osobiste

2014-03-28 18:32:00

Możliwość założenia darmowego konta osobistego to kusząca perspektywa dla wielu klientów, ale gwiazdki w umowach mogą sprawić, że prowadzenie rachunku okaże się dość kosztowne. Jak uniknąć ukrytych opłat?

Klienci polskiego rynku bankowego nie są rozpieszczani w zakresie ofert kont osobistych. W przypadku większości standardowych rachunków bankowych instytucja wymaga od interesanta uiszczania regularnych opłat. Z tego powodu oferty bezpłatnego konta bankowego spotykają się ze strony konsumentów z dużym zainteresowaniem. Dobrze wiedzieć, że nie zawsze konto reklamowane przez bank jako darmowe jest takie w rzeczywistości. Koszty z reguły są ukryte w umowach w postaci gwiazdek, których klienci zazwyczaj nie czytają. W ten sposób można narazić się na opłaty, z których istnienia początkowo nie zdajemy sobie sprawy, a darmowy rachunek bankowy nierzadko może okazać się droższy od tego, który od razu uchodzi za płatny.

Jak uniknąć opłat za konto? Najważniejsze jest szczegółowe zapoznanie się z warunkami prowadzenia ROR-u. Dodatkowo, każdy bank dysponuje tabelą prowizji oraz opłat, z którą należy zapoznać się przed otworzeniem rachunku. Sprawdzając koszty usług, interesant powinien przewidzieć te, z których zamierza korzystać. Warto wiedzieć, że użytkowanie bankomatów może być bezpłatne, ale nierzadko jedynie w ramach jednej sieci bankomatów lub urządzeń należących do banku, w którym zakłada się rachunek. Klient, który mieszka w mniejszej miejscowości, może nie mieć szans na korzystanie z takich bankomatów i naraża się na opłaty za wypłacanie gotówki. Niezapoznanie się z kosztami może sprawić, że klient będzie realizował wypłaty w bankomatach płatnych. W przypadku opłat za przelewy może zdarzyć się, że jedynie ograniczona ich liczba nie wymaga dodatkowej opłaty. Warto również sprawdzić nie tylko koszty przelewów zwykłych, ale również wewnętrznych, pomiędzy rachunkami, czy stałych.

Zdarza się, że rachunek osobisty może być bezpłatny jedynie przy spełnieniu określonych warunków. Jednym z nich może być zapewnienie comiesięcznych, opiewających na określoną kwotę minimalną wpływów na konto. Darmowe konta nierzadko są również kierowane jedynie do określonych grup klientów lub wymagają przelewania na nie uzyskiwanych dochodów bezpośrednio od pracodawcy. W celu korzystania z bankomatów do rachunku niezbędna jest karta płatnicza. Wydanie karty debetowej może być bezpłatne, ale jej użytkowanie może wiązać się z comiesięczną opłatą. Jej wysokość może sprawić, że bezpłatnie prowadzone konto będzie droższe od płatnego rachunku z kartą płatniczą, za której użytkowanie nie trzeba ponosić regularnie żadnych kosztów. W części banków brak opłat za korzystanie z kart płatniczych pojawia się po przekroczeniu pewnych sum, zrealizowanych jako transakcje bezgotówkowe, w skali miesiąca.

Renata Grochowska