Uważaj na tanie ubezpieczenie Autocasco

2014-04-17 14:18:00

Wielu klientów firm ubezpieczeniowych kieruje się przy wyborze polisy Autocasco tylko kryterium finansowym. Takie rozwiązanie paradoksalnie może być nie do końca opłacalne.

Ubezpieczenie Autocasco to ubezpieczenie, które pokrywa koszty strat, uszkodzeń i napraw związanych z wypadkiem. Takie ubezpieczenie jest bardzo przydatne, dlatego decyduje się na nie wielu właścicieli pojazdów. Ci mają dowolność przy wyborze AC. Dzięki tej dowolności mogą wybierać pomiędzy różnymi opcjami. Jednocześnie jednak tak duża wolność wyboru wystawia przed nimi ryzyko podjęcia niewłaściwej decyzji.

Podstawowym problemem przy wyborze Autocasco jest zakupienie takiej polisy, której treść będzie nas satysfakcjonować. Wydawać by się mogło, że nie powinno być niczego prostszego. Najlepsza polisa to przecież polisa tania. Okazuje się jednak, że koszty polisy nie są kryterium, na które należy zwracać uwagę w pierwszym rzędzie. Dlaczego? Zazwyczaj polisy AC reklamowane jako tanie mają wąski zakres ochrony ubezpieczeniowej. Możemy oczywiście kupić takie ubezpieczenie i cieszyć się, że nie kosztuje nas ona dużo, ale jeśli wydarzy się jakaś stłuczka lub wypadek, to może się okazać, że polisa zwyczajnie takiej sytuacji nie pokrywa. Wtedy zaoszczędzone (teoretycznie) pieniądze wydamy na naprawy, których nie będzie można pokryć z polisy.

Oczywiste jest, że wszyscy szukają rozwiązań najtańszych, ale w przypadku polis AC taka strategia wydaje się być nieefektywna. Jak więc powinniśmy postępować przy wyborze AC? W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na tańsze polisy, ale trzeba się im dokładnie przyjrzeć. Mamy tu na myśli sprawdzenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej oraz zakresu wyłączeń ubezpieczenia. Następnym krokiem niech będzie przejrzenie nieco droższych ofert i porównanie ich zakresu ochrony do zakresu ochrony tych najtańszych. Jeśli zrobimy taki przegląd, to będziemy mogli łatwiej wykalkulować, które ubezpieczenie jest bardziej opłacalne. Oczywiście w tym miejscu przez opłacalność rozumiemy najlepszy stosunek ceny do zakresu ochrony ubezpieczeniowej, a nie jedynie najniższą wysokość składki ubezpieczeniowej. Takie podejście uchroni nas przed niepotrzebnym zakupem taniej i jednocześnie mało pomocnej polisy AC.

Ilona Maciejuk