Do czego służy dyspozycja na wypadek śmierci?

2014-03-20 15:14:00

Pieniądze z rachunku osobistego mogą trafić po naszej śmierci w ręce osób przez nas wcześniej ustalonych bez postępowania spadkowego. Wystarczy, że wcześniej ustanowimy dyspozycję na wypadek śmierci.

W przypadku śmierci posiadacza rachunku osobistego umowa o jego prowadzenie ulega wyłączeniu. Od tego momentu pieniądze, które na nim się znajdują, mogą zostać wypłacone tylko na podstawie postanowienia sądu, które jest związane bezpośrednio z postępowaniem spadkowym. Czy istnieje jednak możliwość ominięcia właśnie tej prawnej drogi postępowania? Owszem – jest nim dyspozycja na wypadek śmierci.

Dyspozycja na wypadek śmierci to rozwiązanie oferowane przez większość banków. Koszty jej ustanowienia są uzależnione od banku, w którym posiadamy rachunek. Trzeba jednak wiedzieć, że nie są one zbyt wysokie. Co bardzo istotne, posiadacz rachunku osobistego może dyspozycje zmieniać. Nie dość, że mamy możliwość dysponowania naszych oszczędności różnym osobom z naszej najbliższej rodziny, to jeszcze może zmieniać te dyspozycji w czasie. W praktyce dyspozycja na wypadek śmierci jest poleceniem przelewu określonej sumy środków lub pewnego procentu posiadanych przez nas na koncie środków, uznając konto osoby wymienionej w dokumencie.

Bardzo istotną kwestią w kontekście dyspozycji na wypadek śmierci jest to, że posiadacz rachunku nie posiada całkowitej dowolności, jeśli chodzi o osoby, którym przekaże pieniądze. Jego możliwość wyboru w tym zakresie jest ograniczona przepisami prawnymi, a lista beneficjentów ogranicza się do najbliższej rodziny (małżonek, rodzeństwo, rodzice etc.). Innym istotnym elementem tego typu rozwiązania jest maksymalna kwota wszystkich wydanych dyspozycji. Ta suma jest każdorazowo obliczana na nowo. Sposób jej obliczania to dwudziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia (w sektorze przedsiębiorstw) w ostatnim miesiącu przed śmiercią właściciela rachunku osobistego. Na koniec trzeba dodać, że dyspozycje tego typu mogą wydawać jedynie posiadacze rachunków indywidualnych. Rachunki wspólne mogą być nią objęte.

Jak widać, dyspozycja na wypadek śmierci to użyteczne rozwiązanie, które pomoże nam w przekazaniu pieniędzy najbliższej rodzinie bez konieczności czekania przez nich na zakończenie postępowania spadkowego. Wydaje się, że jest to możliwość, z której warto skorzystać, ponieważ cechuje ją szybkość przekazania pieniędzy, które po naszej śmierci mogą się bardzo przydać naszym bliskim. Chcąc zabezpieczyć ich przyszłość, warto o takiej dyspozycji pomyśleć już w tym momencie.  

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam