Mieszkanie z licytacji komorniczej - wady i zalety

2014-04-24 16:35:00

Zakup mieszkania to bardzo duży wydatek, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z wielu pojawiających się okazji. Jednym ze sposobów ograniczenia kosztu poniesionego na zakup nieruchomości może być kupno domu czy mieszkania z licytacji komorniczej.

Jeśli nosimy się z zamiarem kupna mieszkania z licytacji komorniczej, powinniśmy dokładne znać wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Na początku skupimy się na zaletach, które przecież tak przyciągają osoby zainteresowane rynkiem tego typu nieruchomości.

Sprawdź też: Licytacje.komornik.pl zdetronizują Gratka.pl czy Otodom.pl?

Nie da się ukryć, że zakup mieszkania z licytacji komorniczej może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na cenę nieruchomości. Podczas pierwszej licytacji cena wywoławcza ustalona zostaje na 3/4 wartości rynkowej lokalu. Jeśli pierwsza licytacja nie przyniesie rozstrzygnięcia, czyli nie znajdzie się żadna zainteresowana przedmiotem aukcji osoba, komornik ogłosi termin kolejnej licytacji, podczas której cena wywoławcza będzie jeszcze niższa, a wyniesie 2/3 sumy oszacowania. Można więc zakładać, że jeśli podczas pierwszej licytacji mieszkanie nie znajdzie nabywcy, to podczas drugiej licytacji cena kupna nie powinna przekroczyć 3/4 wartości lokalu, czyli wcześniejszej ceny wywoławczej. Nawet 25 proc. oszczędności to w przypadku zakupu mieszkania ogromna kwota.

Jednocześnie należy podkreślić, że jeśli mieszkanie znalazło się na licytacji komorniczej, to jego stan nie musi być wcale zły. Powody egzekucji komorniczej mogą być bardzo różne, przez co także standardy lokali mogą bardzo różnić się między sobą. W wielu przypadkach będą to lokale nadające się od samego początku do zamieszkania, nie wymagające remontu. Jednocześnie mieszkania z licytacji komorniczej sprzedawane są na zasadzie nabycia pierwotnego, a więc są zwolnione z długów i obciążeń hipotecznych dłużnika.

Sprawdź też: Kupowanie od komornika - wszystko, co trzeba o tym wiedzieć

Teoretycznie więc możemy trafić na idealną okazję i nabyć wymarzony dom lub mieszkanie w niezwykle atrakcyjnej cenie. Aby tak się stało, powinniśmy jednak dokładnie przemyśleć inwestycję i sprawdzić ją pod każdym możliwym kątem. Największą wadą takiego zakupu mogą być konsekwencje w postaci niechcianych lokatorów. Ich eksmisja może ciągnąć się latami i skutecznie zniechęcić nowego właściciela do nabycia prawa do lokalu. Problemem może być także określenie stanu mieszkania przed jego wylicytowaniem. Jego właścicielem do momentu zlicytowania będzie bowiem pozostawał dłużnik, a ten może nie chcieć wpuścić do środka potencjalnego kupca. Aby nie kupić przysłowiowego „kota w worku”, przed zakupem należy dokładnie sprawdzić dokumentację związaną z nieruchomością, zasięgnąć opinii sąsiadów i zapytać o wszelkie wątpliwe kwestie komornika. Dzięki temu zyskamy pewność, że transakcja będzie opłacalna lub też przeciwnie - całkowicie niekorzystna, a to pozwoli nam się odpowiednio wcześnie wycofać.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam