Szukamy najlepszego ubezpieczenia AC

2014-04-11 15:20:00

Szukasz dobrego i taniego ubezpieczenia AC? Przekonaj się, jak znaleźć najlepszą polisę.

Znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia AC, które dawałoby odpowiedni poziom ochrony za niewielkie pieniądze, nie należy do zadań najłatwiejszych. Obecnie na polskim rynku ubezpieczeniowym chwili znaleźć można wiele na pierwszy rzut oka podobnych ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, go wybranie polisy dostosowanej do własnych potrzeb może okazać się skomplikowane. Trudność bierze się stąd, że tego typu ubezpieczenia różnią się od siebie szczegółami zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), a tych dokumentów niewielu klientom chce się dokładnie czytać. Bez zapoznania się z nimi, ciężko jednak ocenić, na ile dany produkt ubezpieczeniowy będzie dla nas korzystny.

W poszukiwaniu najlepszego ubezpieczenia AC najlepiej skupimy się na kluczowych parametrach, które wpływają na jakość samej polisy. Zacznijmy od tego, że musimy określić dokładnie nasze oczekiwania. Jeśli nie jeździmy za granicę, to niepotrzebne nam jest ubezpieczenie od wypadków w obcych krajach. Takie proste wyliczenie naszych podstawowych potrzeb i nawyków związanych z jazdą może już na samym wstępie zawęzić zakres możliwych propozycji.

Kluczową kwestią podczas szukania ubezpieczenia AC jest zdecydowanie się, czy chcemy wybrać ubezpieczenie od ryzyk nazwanych czy nienazwanych. Pierwsza opcja dokładnie opisuje sytuacje, w których przysługuje nam odszkodowanie. To zaś oznacza, że jeśli szkoda nie podlega pod żadną z definicji znajdujących się w umowie, to nie możemy liczyć na pomoc finansową. W przypadku polis od ryzyk nienazwanych zakres ochrony jest znacznie szerszy. Obejmuje zdarzenia częste oraz bardziej nietypowe. Takie umowy zawierają tzw. wykluczenia, czyli sytuacje, które sprawiają, że tracimy prawo do odszkodowania. Wydaje się, że druga opcja jest korzystniejsza, choć dla ubezpieczyciela znacznie ryzykowniejsza, co może bezpośrednio przełożyć się na wzrost wysokości składki ubezpieczeniowej. Składka ubezpieczeniowa w żadnym wypadku nie powinna nas jednak zniechęcać do wyboru określonej polisy. Najczęściej dzieje się tak, że niska składka jest równoznaczna z mniejszym zakresem ubezpieczenia, co z perspektywy właściciela pojazdu jest niekorzystne.

Szukając dobrych ubezpieczeń AC, warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak sposób likwidacji szkody, zakres udostępnianej pomocy dodatkowa (naprawa) czy zasady amortyzacji części (obniżają kwotę odszkodowania). Drobne kwestie tego rodzaju mogą w ostateczności przechylić szalę zwycięstwa na korzyść propozycji, która na początku wydawała się mniej atrakcyjna.

Każdy klient powinien wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak najlepsze ubezpieczenie AC, które jednakowo odpowiadałoby potrzebom wszystkich właścicieli aut. Ubezpieczenia AC należy oceniać pod kątem naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. Mając to na uwadze, można wybrać propozycję dopasowaną właśnie do nas.

Ilona Maciejuk