Jakie ubezpieczenie AC wybrać?

2014-04-11 20:08:00

AC, czyli AutoCasco, to ubezpieczenie nieobowiązkowe, ale zdecydowanie warto je zakupić. Dlaczego ten rodzaj polisy jest taki ważny?

Zadaniem ubezpieczenia AutoCasco jest ochroną przed szkodami komunikacyjnymi różnego rodzaju. Decydując się na określoną ofertę ubezpieczenia AC, należy w pierwszym rzędzie zwrócić uwagę na zakres ochrony ubezpieczeniowej. Najlepiej kierować się zasadą: im szerszy zakres ochrony, tym lepiej. Osoby, które zastanawiają się na kupnem polisy tego typu powinny pamiętać o tym, że musi ona obejmować nie tylko wypadek i kolizję, ale również kradzież pojazdu. Przy wyborze polisy nie warto sugerować się tylko i wyłącznie wysokością składniki ubezpieczeniowej. Oczywiste jest, że każdy chce płacić niskie składki, ale w praktyce oznaczają one prawie zawsze mniejszy zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Ubezpieczyciele tworzą Ogólne Warunki Ubezpieczenia w oparciu o własne standardy, co przekłada się na to, że interpretacje poszczególnych sytuacji mogą być traktowane podczas szacowania wysokości wypłaty odszkodowania na poczet likwidacji szkody odmienne. Jeśli stoimy przed wyborem określonego ubezpieczenia dla naszego pojazdu, na samym początku powinniśmy skupić się na dokładnej analizie OWU. Bez tej analizy nie uda nam się w żadnym razie podjąć odpowiedniej decyzji. Zaleca się czytanie treści wszystkich stron dokumentacji ubezpieczeniowej nie tylko dokładnie, ale włącznie z gwiazdkami i wykluczeniami. Podczas analizy OWU warto mieć w pamięci, że polisa jest kupowana pod kątem naszych oczekiwań i potrzeb. Jeśli nawet jakaś oferta ma mniejszy zakres ochrony, to wcale to nie musi oznaczać, że ta polisa jest gorsza. Może przecież okazać się tak, że mniejszy zakres będzie bardziej dopasowany do naszych potrzeb.

Reasumując, wybór odpowiedniego ubezpieczenia AC jest zadaniem wymagającym poświęcenia nieco czasu i wysiłku na analizę umów. Nie sposób kupić dobrej polisy bez zapoznania się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Na koniec warto wspomnieć o kilku dodatkowych czynnikach, które powinny być uwzględnione podczas podejmowania tego rodzaju decyzji. Wybierając polisę, mamy obowiązek wiedzieć, jak przebiega w jej przypadku likwidacja szkody. Ta wiedza jest niezbędna. Dodatkowo niezbędna jest wiedza o amortyzacji części (związane jest to z potrąceniami od odszkodowania) oraz informacje na temat wkładu własnego. Jeśli zastosujemy się do tych wszystkich informacji, to wybranie odpowiedniego ubezpieczenia AC będzie o wiele łatwiejsze i nie będziemy później niemile zaskoczeni.

Emilia Kasińska