Jak uniknąć opłat za konta bankowe?

2014-04-11 11:45:00

Każdej osobie posiadającej konto bankowe zależy na tym, aby prowadzenie ROR-u nie wiązało się z kosztami. Jak uniknąć tego typu opłat?

Na rynku bankowym możemy wybierać spośród różnorodnych kont osobistych, tzw. ROR-w, czyli rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowch. Oprócz tego klienci mogą korzystać z kont firmowych oraz kont oszczędnościowych. Coraz więcej banków reklamuje swoje konta jako darmowe. Jeśli zależy nam na uniknięciu wszelakich opłat, to powinniśmy zwrócić uwagę na te konta w pierwszym rzędzie. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre opłaty są ukryte lub możliwość ich zniesienia jest uzależniona od spełnienia określonych warunków.

W większości przypadków założenie konta i jego prowadzenie jest darmowe. To oczywiście oznacza, że nic ono nas nie kosztuje. Ktoś mógłby pomyśleć, że tym samym problem unikania opłat rozwiązuje się sam. Niestety, w praktyce jest nieco inaczej. Posiadanie konta bankowego to także inne (ewentualne) opłaty, o których warto już wiedzieć na samym początku. Pierwszą opłatą może być opłata za kartę debetową. Opłata w tym przypadku może dotyczyć wyrobienia karty i jej obsługi. O ile wyrobienie jest najczęściej darmowe, o tyle obsługa karty może nas coś kosztować. Większość banków preferuje w tym przypadku naliczanie opłat przy wykonaniu transakcji kartą, które nie przekraczają ustalonej przez nie kwoty minimalnej. Może to być np. 200 zł miesięcznie. Jeśli nie wykonamy transakcji o wartości większej niż 200 zł, to będziemy musieli uiścić opłatę za kartę.

W ramach opłat za konto bankowe uwzględniane są także opłaty odnoszące się do przelewów i wypłat z bankomatów. Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów to coraz częściej standard, ale wciąż zdarzają się konta, w przypadku których, wypłacając pieniądze w bankomacie innego banku bądź firmy zewnętrznej, trzeba liczyć się z prowizją naliczaną od podjętej gotówki.

Jeśli zależy nam na uniknięciu opłat za konta bankowe i usługi z nim związane, najlepiej jest kierować się w stronę promocyjnych ofert. Najczęściej wstępne czynności (założenie konta, wyrobienie karty i prowadzenie konta) są automatycznie kwalifikowane jako bezpłatne. Co się tyczy innych aspektów (przelewy, wypłaty, transakcje, obsługa karty debetowej), to kwestia kosztów jest bardziej skomplikowana. Osoby, którym zależy na maksymalnym unikaniu niepotrzebnych opłat, powinny zapoznać się w takiej sytuacji tabelą opłat i prowizji obowiązującą przy ich koncie. Po takiej analizie z pewnością ww prosty sposób będzie można się dowiedzieć co jak należy postępować, obsługując własny rachunek osobisty, aby uniknąć jakichkolwiek opłat, które może generować.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam