Szukamy najwyżej oprocentowanego konta oszczędnościowego

2014-03-31 15:03:00

Wybór dobrego konta oszczędnościowego to dość wymagające zadanie, ale można mu podołać, jeśli wiemy, na jakie parametry zwracać uwagę.

Konto oszczędnościowe to świetna alternatywa dla lokaty. Warto pomyśleć o jego założeniu, jeśli dysponujemy nawet niewielkimi oszczędnościami. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pozwoli nam nie tylko cieszyć się z przyrastającej sumy odsetek, ale także da nam możliwości bardziej elastycznego dysponowania własnymi pieniędzmi niż standardowa lokata.

Wybierając konto oszczędnościowe, na wstępie należy zwrócić uwagę na jego oprocentowanie. To od niego najbardziej zależy, ile uda nam się zarobić na naszych oszczędnościach. Konta oszczędnościowe mają najczęściej stałe oprocentowanie roczne. Różnią się zazwyczaj kapitalizacją (dzienna, miesięczna, roczna). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że różnice kapitalizacyjne nie wpłyną znaczącą na nasze dochody, jeśli kwota na koncie nie będzie zbyt wysoka. Ta uwaga odnosi się jednak ogólnie do oszczędzania we współczesnych czasach. Choć oprocentowanie jest najczęściej stałe, to zdarzają się także oferty kont oszczędnościowych, które zapewniają nowym klientom wyższe oprocentowanie przez pierwsze kilka miesięcy. Dobrym przykładem takiej oferty jest OKO ING Banku Śląskiego. W ostatecznym rozrachunku taka opcja wydaje się być sensowna, aczkolwiek porównując konta oszczędnościowe lepiej miast szacowania zysków poczynionych z krótkiego okresu deponowania środków w ramach lepszego oprocentowania lepiej obliczyć cały roczny przychód.

Kolejnym parametrem, który warto uwzględnić są koszty prowadzenia konta. Warto stawiać na takie propozycje, które nie wiążą się z dodatkowymi prowizjami i opłatami. Najczęściej możliwość otwarcia KO idzie w parze z koniecznością założenia zwykłego ROR-u w wybranym banku, który może generować niepotrzebny koszt, wynikający np. z comiesięcznych opłat za prowadzenie rachunku.

Równie istotnym parametrem w przypadku kont oszczędnościowych są koszty przelewów. Jak wiemy, rachunku oszczędnościowe różnią się tym od lokat, że można z nich wypłacać środki o dowolnej porze. Trzeba jednak sprawdzić, zanim podpiszemy umowę, czy wykonanie przelewu nas coś kosztuje i ile darmowych przelewów możemy wykonać w ciągu miesiąca. Dobrze jest to mieć na uwadze, gdyż jeśli bank nalicza dodatkową opłatę za przelewy ponadlimitowe, może ona zjeść odsetki, które urosły nam w ciągu miesiąca.

Choć współcześnie zyski z kont oszczędnościowych nie są wysokie (to samo tyczy się lokat), to można znaleźć interesujące propozycje, kierując się wyżej wypisanymi wskazówkami. Dostępnych ofert jest wszakże całkiem sporo.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam