Kredyt hipoteczny nie tylko na zakup domu

2014-03-31 11:35:00

Kredyt hipoteczny od zawsze kojarzony jest z kredytem mieszkaniowym, dzięki któremu możemy nabyć własne „cztery kąty”. Zakres możliwości kredytów hipotecznych jest jednak znacznie szerszy.

Zdecydowana większość osób zaciągających kredyty hipoteczne przeznacza je na zakup mieszkania lub domu. W rzeczywistości tego typu kredyt może posłużyć jako wsparcie przy zakupie wielu innych rodzajów nieruchomości, jak choćby działki budowlanej, rekreacyjnej czy nawet domku letniskowego. Coraz częściej wykorzystywaną praktyką jest zaciąganie kredytu hipotecznego, który ma sfinansować rozbudowę, wykończenie lub remont mieszkania. Banki określają często przeznaczenie kredytów hipotecznych jako zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Choć podczas wypełniania wniosku kredytowego mamy obowiązek określenia celu kredytowania, to możliwości w tym zakresie wcale nie są takie małe. Wiele w tym aspekcie zależy jednak od danego banku.

Zdarza się również, że kredyt hipoteczny może posłużyć nie tylko jako forma finansowania samego zakupu nieruchomości, ale też może zostać częściowo przeznaczony na wszelkie opłaty związane z jej zakupem, czyli np. koszty obsługi notarialnej. Jeszcze w innych przypadkach banki stosują promocje, w ramach których określona część środków z kredytu hipotecznego może zostać wykorzystana na dowolny cel. Takie rozwiązanie jest z pewnością niezwykle interesujące dla osób, które kupują mieszkanie w stanie deweloperskim i muszą je urządzić praktycznie od zera. To, czy będziemy mogli rozdysponować część środków na dowolny cel, zależy często od aktualnych promocji i nie jest, niestety, popularną ofertą wśród bankowych kredytów hipotecznych.

Jeśli interesuje nas pożyczenie większej kwoty, jednak bez jasnego deklarowania celu, na jaki otrzymana gotówka miałaby zostać przeznaczona, interesujących rozwiązaniem może być też pożyczka hipoteczna. Jest to rodzaj finansowania, który możemy przeznaczyć na dowolny cel. Żeby z niej skorzystać musimy jednak przejść dość skomplikowaną procedurę kredytową - analogicznie jak w przypadku standardowych kredytów hipotecznych - i liczyć się z wyższymi kosztami początkowymi i utratą czasu. W efekcie otrzymamy pożyczkę na wysoką kwotę i z długim, nawet kilkudziesięcioletnim okresem spłaty. Niestety, zabezpieczeniem pożyczki będzie posiadana przez nas nieruchomość, a to w wielu przypadkach stanowi dość poważne ryzyko.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam