Warunki zakładania kont bankowych niepełnoletnim

2014-04-30 11:10:00

Choć jeszcze jakiś czas temu posiadanie rachunku osobistego wydawało się być oznaką dorosłości, to obecnie nawet niepełnoletnia młodzież i dzieci mogą posiadać własne konta bankowe.

W ofercie banków znajdziemy zarówno konta dla osób pełnoletnich, jak i konta dla młodzieży w wieku 13-18 lat. To właśnie ten okres przed osiągnięciem pełnoletniości nadaje nieletniemu ograniczone prawo do czynności prawnych, a co za tym idzie, daje im możliwość zawarcia umowy (oczywiście za zgodą rodzica lub opiekuna) o założenie konta bankowego i swobodnego dysponowania zgromadzonymi na nim pieniędzmi. Przez swobodę dysponowania gotówką rozumie się także dokonywanie płatności kartą debetową wydaną właścicielowi rachunku. Dzieci poniżej 13 roku życia mogą korzystać tylko z karty przedpłaconej.

Samo otwarcie konta dla osoby pełnoletniej nie jest dużym problemem od strony formalnej. W wielu przypadkach wystarczające będzie wypełnienie wniosku internetowego i podpisanie umowy dostarczonej następnie przez kuriera. Zgoda rodziców będzie oczywiście obowiązkowa. Inną możliwością jest oczywiście odwiedzenie placówki banku. Poza posiadaniem dokumentów potwierdzających tożsamość rodzica, należy zabrać ze sobą nr PESEL dziecka i dokument potwierdzający jego tożsamość. Może to być legitymacja szkolna, paszport czy nawet skrócony odpis aktu urodzenia.

Jeśli już zdecydujemy się założyć naszemu dziecku konto, powinniśmy też wiedzieć, jakie możliwości ono daje. Dziecko będzie bowiem mogło swobodnie dokonywać zakupów w sklepach internetowych, płacić karta płatniczą, wykonywać przelewy i posiadać podobne uprawnienia do osób pełnoletnich posiadających ROR. Jeśli mamy obawy, że takie działanie może być szkodliwe dla dziecka, warto zastanowić się nad ustaleniem limitów dla płatności bezgotówkowych.

Samo konto dla dziecka nie powinno być drogie. Większość opłat znajduje się na minimalnym poziomie lub wcale ich nie ma. Sytuacja zmienia się dopiero w momencie, gdy dziecko osiągnie pełnoletniość. Wtedy należy liczyć się z automatycznym przemianowaniem konta na nowe, które będzie wiązało się z całkowicie nowymi warunkami i zmianą opłat za jego prowadzenie. Warto dopilnować tej kwestii, aby później nie zostać niemile zaskoczonym.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam