Jak założyć dziecku konto oszczędnościowe?

2014-04-24 15:46:00

Każdy rodzic marzy o tym, aby zapewnić swojemu dziecku odpowiedni start w dorosłość. Niezbędne do tego celu jest także zaplecze finansowe, o które można zadbać, zakładając dziecku konto oszczędnościowe.

Jeśli poważnie myślimy o finansowym zabezpieczeniu przyszłości naszego dziecka, z pewnością powinniśmy rozważyć skorzystanie z produktów bankowych dedykowanych dzieciom, młodzieży i oszczędzaniu. Jedną z ciekawszych propozycji jest otwarcie konta oszczędnościowego dla dziecka. Produkt ten działa na podobnych zasadach do kont oszczędnościowych dla osób dorosłych. Mamy więc możliwość swobodnego wpłacania na nie dodatkowych pieniędzy, a w razie potrzeby także ich wypłacania bez utraty odsetek. Takie konto może zostać otwarte dla osoby, która jeszcze nie ukończyła 13 lat (przykładem PKO Konto Dziecka w PKO Banku Polskim), a więc nie osiągnęła prawa do ograniczonych czynności prawnych. Mimo iż rachunek oszczędnościowy będzie otwarty i będzie pomnażał zgromadzone na nim środki, to skorzystanie z nich może być możliwe dopiero, gdy dziecko ukończy określony przez rodzica wiek (nie mniej niż wspomniane 13 lat).

Sprawdź też: Obligacje zamiast lokaty - czy to się opłaca?

Założenie konta oszczędnościowego dla dziecka nie jest problemem, który zajmie rodzicowi dużo czasu. Aby otworzyć rachunek najwygodniej będzie udać się do placówki banku, w którym sami posiadamy konto. Dzięki temu w przyszłości będziemy mogli dokonywać np. błyskawicznych przelewów. Do banku musimy zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość dziecka, a także jego nr PESEL. Jednocześnie doradca pomoże nam ustalić odpowiednie limity wieku, w których dziecko osiągnie prawo do dysponowania kontem. Następnie to sami będziemy decydowali, jakie kwoty wpłacać i w jakim czasie. Nie można jednak zapominać, że regularność wpłat odegra kluczowe znaczenie w końcowym efekcie. Jeśli zaniedbamy konto oszczędnościowe dziecka, nie będzie ono mogło w przyszłości, czyli docelowo w dorosłości, czerpać z niego zamierzonych korzyści.

Sprawdź też: Jak grać na Forex? Poradnik początkującego inwestora

Warto też pamiętać, że wiele banków posiada specjalne konta oszczędnościowe o zwiększonym oprocentowaniu. Alternatywą dla nich mogą być też inne produkty bankowe, na czele z lokatami. Specjalnie przygotowane plany oszczędnościowe również mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. W każdej sytuacji rodzic musi samodzielnie zdecydować, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla niego i dla jego dziecka.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam