Czy warto założyć konto bankowe dziecku?

2014-04-14 08:05:00

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy założenie dziecku konta bankowego to dobry pomysł. Warto czy nie warto?

W tej chwili dorośli bez większych przeszkód mogą zakładać swoim dzieciom konta w bankach. Oczywiście osoby poniżej 18 roku życia nie dysponują takimi samymi prawami jak osoby dorosłe. Niemniej jednak współczesne przepisy prawa pozwalają na posiadanie przez nieletnich kont bankowych. Tego rodzaju rachunki są oferowane przez większość banków na polskim rynku usług finansowych. Istnieje możliwość założenia dziecku konta podpiętego pod osobisty ROR jego opiekuna lub specjalnego rachunku dodatkowego. Choć możliwości techniczne są dostępne, to pozostaje pytanie, czy aby w ogóle warto założyć konto bankowe dziecku?

Odpowiedź na to pytanie będzie wieloaspektowa. Po pierwsze, konto bankowe przyda się dziecku po to, aby wtajemniczyć je zawczasu w świat finansów. Tego rodzaju krok wydaje się sensowny tym bardziej, że we współczesnym świecie nie sposób żyć bez konta, przelewów, kart płatniczych i lokat. Im wcześniej dziecko dowie się, jak tego rodzaju produkty i usługi funkcjonują, tym lepiej dla niego.

Po drugie, konto bankowe to nie tylko wymiar stricte edukacyjny. Jest to także sposób na przekazanie dziecku pieniędzy na przyszłość. Mamy tu na myśli specjalne lokaty i rachunki oszczędnościowe, które są zakładane małym dzieciom, a w przyszłości kapitał na nich zgromadzony może być odebrany (z zyskiem) przez już dorosłe dzieci. Jest to swego rodzaju forma inwestycji w przyszłość dziecka. Taki sposób odkładania na dorosłe lata naszej pociechy wydaje się być jak najbardziej rozsądny, biorąc w szczególności pod uwagę fakt, że dzieci w tej chwili z racji licznych uroczystości (komunia, urodziny, bierzmowanie etc.) otrzymują całkiem pokaźne sumy w prezencie, które z powodzeniem można odkładać i pomnażać w banku.

Po trzecie, konto bankowe dla dziecka wydaje się być dobrym pomysłem wtedy, kiedy jest to fizycznie wygodne. Rodzic może na przykład dojść do wniosku, że dla jego dziecka dobrym pomysłem będzie kupowanie sobie rzeczy w sklepie kartą zamiast płacić za nie gotówką. Gotówkę przecież można zgubić i już jej nie odzyskamy. Nawet jeśli niepełnoletni zgubi kartę, to można po prostu ją zablokować - pieniądze na zgromadzone na rachunku wówczas na pewno nie znikną. Konto bankowe może okazać się także pomocne w przypadku różnego rodzaju wyjazdów dziecka, kiedy przelewy na jego konto będą istotne wówczas, gdy nasz podopieczny będzie potrzebował szybkiego zastrzyku pieniędzy.

Podsumowując, wyżej przedstawione argumenty zdają się wskazywać na to, że założenie konta bankowego naszemu dziecku jest pomysłem niezgorszym, jeśli nie bardzo dobrym.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam