Skąd wziąć tani kredyt na remont domu?

2014-04-15 13:46:00

Remont domu może wiązać się z koniecznością wydania na ten cel sporych sum pieniędzy, którymi nie zawsze dysponujemy. Skąd wziąć środki na remont?

Gdy planujemy odnowienie lub przebudowę domu czy mieszkania, ale nie dysponujemy wystarczającymi środkami na ich sfinansowanie, warto zastanowić się nad sięgnięciem po wsparcie pieniężne w postaci kredytu. Na rynku bankowym istnieją różne rodzaje produktów finansowych. Na remont domu można zaciągnąć zarówno kredyt gotówkowy, jak i kredyt hipoteczny. Atutem kredytów hipotecznych jest w takiej sytuacji dużo niższe oprocentowanie. Wybierając pomiędzy kredytem gotówkowym a hipotecznym, należy brać pod uwagę przede wszystkim wysokość pożyczanej kwoty oraz okres spłaty zobowiązania. Kredyt hipoteczny wiąże się z bardziej rozbudowanymi niż kredyt gotówkowy formalnościami, a towarzyszące mu koszty dodatkowe mogą być dość wysokie. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego produktu finansowania warto dokładnie przeliczyć, który z nich będzie bardziej opłacalny.

Kredyt gotówkowy na remont

Kredyt gotówkowy z reguły nie jest obwarowany zbędnymi formalnościami. Ponadto uzyskane pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, którym może być np. zakup mebli, sprzętu AGD czy RTV, a nie tylko na sfinansowanie remontu nieruchomości. Do minusów kredytów gotówkowych można zaliczyć wysokie oprocentowanie oraz stosunkowo krótki okres spłaty, który zazwyczaj nie przekracza 10 lat. Kredyt gotówkowy może być dobrym rozwiązaniem dla osób pragnących pożyczyć kwoty od kilku do kilkunastu, niekiedy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kredyt hipoteczny na remont

Pieniądze z kredytu hipotecznego zaciągniętego na remont domu można przeznaczyć jedynie na materiały związane z przebudową lub odnowieniem nieruchomości. Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest dużo niższe w stosunku do kredytu gotówkowego, co jest podstawowym atutem tego rozwiązania. Poza tym kredyt hipoteczny można zaciągnąć na dłuższy czas. Okres kredytowania może wynieść nawet 35 lat, więc kredyt hipoteczny jest opłacalny, gdy klient stara się o kilkaset tysięcy złotych. W przypadku kredytu hipotecznego trzeba jednak ponieść pewne koszty. Przede wszystkim konieczne jest ustanowienie zabezpieczenia pożyczki. Ponadto nieruchomość powinna mieć księgę wieczystą (którą trzeba założyć, gdy nieruchomość jej nie ma). Dokonanie wpisu do księgi wieczystej również wiąże się z dodatkowymi kosztami. Oprócz tego bank będzie wymagał od wnioskodawcy wykupienia ubezpieczeń od ognia oraz wody, a za wykonanie wyceny nieruchomości może zostać naliczona opłata. W przypadku kredytu hipotecznego najbardziej czasochłonne są jednak formalności, które wymagają między innymi przygotowania kosztorysu oraz harmonogramu prac remontowych oraz dokumentów dotyczących domu, jak np. pozwolenie na użytkowanie nieruchomości.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam