Na funduszach inwestycyjnych zarobisz więcej

2014-04-08 17:05:00

Fundusze inwestycyjne dają dodatkowy dochód. Właściwy wybór spowoduje, że na funduszach inwestycyjnych zarobisz więcej niż na lokacie.

Fundusze inwestycyjne tym różnią się od lokat, że te drugie generują przychód o pewnej, znanej przy podpisaniu umowy kwocie. Natomiast fundusze nie dają żadnej gwarancji, jaką sumę będzie można na nich konkretnie zarobić. Czasem zyski porównywalne są do tych osiąganych z depozytów, innym razem są znacznie wyższe. Zasada jest dość prosta. Im fundusz wydaje się bardziej ryzykowny, zysk z niego, wbrew pozorom, może być największy.

Wyniki funduszy inwestycyjnych

Wyniki osiągane przez fundusze inwestycyjne w dużej mierze zależą od wahań na rynku oraz od tego, jak potrafi sobie z ich poprowadzeniem poradzić osoba nimi zarządzająca. Ten, kto zdecyduje się na inwestowanie w fundusze inwestycyjne, powinien na początku, na podstawie danych dostępnych choćby w Internecie, zapoznać się z istniejącymi na rynku inwestycyjnym funduszami. Następnie należy wybrać te, które w danej chwili typowane są jako najlepsze.

Na których funduszach inwestycyjnych można zarobić najwięcej? Odpowiedź nie jest prosta, gdyż sytuacja szybko się zmienia. Jednakże, jeśli bierze się pod uwagę aktualny ranking i porównuje się go z innym stworzonym na przestrzeni kilku miesięcy, można wytypować liderów wśród funduszy inwestycyjnych. Pierwsza trójka powinna przynieść oczekiwany zysk, gdyż znalezienie się na szczycie listy zobowiązuje.

Jak wybrać fundusz inwestycyjny?

Przede wszystkim inwestujący powinien zadać sobie pytanie, na jak duże ryzyko jest w stanie się narazić. Najbezpieczniejszy jest fundusz pieniężny, który lokuje w krótkoterminowe papiery dłużne. Jednakże zyski, jakie można na nim osiągnąć, są bardzo podobne do tych czerpanych z lokat. Fundusze pieniężne polecane są osobom, które nie lubią ryzyka, a dodatkowo chcą zarobić w krótkim czasie.

Stosunkowo bezpieczny jest również fundusz obligacji, który przy spadającej inflacji może osiągnąć dwucyfrowe stopy zwrotu, nawet w granicy roku. W przypadku funduszu stabilnego wzrostu za większość pieniędzy klienta kupowane są obligacje oraz bony skarbowe. Pozostałe środki inwestuje się w akcje. Tutaj jednak pieniądze powinny być lokowane na dłuższy okres.

Na funduszach inwestycyjnych zarobi się więcej, jeśli inwestycja potrwa kilka lat. Wówczas najlepiej wybrać fundusz zrównoważony, gdzie 30-70 proc. pieniędzy lokowanych jest w akcje, a pozostałe w bony skarbowe i obligacje. Podobnym wyborem na lata jest fundusz akcyjny.

Emilia Kasińska