Zalety kredytu 30 na 70

2014-04-14 09:10:00

Kredyt samochodowy z ratami balonowymi może być korzystniejszym rozwiązaniem niż pożyczka oferowana przez bank na standardowych warunkach. Jakie zalety ma kredyt 30 na 70?

Zakup auta, zwłaszcza nowego, to spory wydatek, który z reguły rzadko bywa finansowany pieniędzmi jedynie z własnej kieszeni. Kredyty samochodowe w bankach nie zawsze oznaczają atrakcyjne warunki kredytowania, bardzo często wiążą się z wysokim oprocentowaniem. Nowy pojazd dobrze kupić korzystając z usług producentów samochodów, oferujących kredyty z ratami balonowymi. W przypadku takiej pożyczki przy zakupie samochodu klient wpłaca jedynie pierwszą ratę, drugą uiszcza po roku. Kredyt z ratami balonowymi może być również rozłożony na trzy części, czyli na okres dwóch lat. Kredytem z ratą balonową jest między innymi kredyt 30 na 70, w przypadku którego pierwsza rata, stanowiąca wkład własny kupującego, wynosi 30 proc. wartości pojazdu. Po roku klient dopłaca 70 proc. ceny auta jako ratę balonową.  

Zalety kredytu 30 na 70

Kredyt 30 na 70 jest oferowany w salonach samochodowych i u dealerów danej marki. Producenci samochodów udzielają takich produktów przez własne lub współpracujące z nimi banki. Dobrze wiedzieć, że zobowiązanie może być przeznaczone wyłącznie na zakup nowego pojazdu. Za takie auta uznawane są nowe roczniki samochodów, czasami, dla dla danej marki samochodu lub modelu pojazdu roczniki starsze, co zależy od konkretnych warunków ustalonych przez producentów.

Podstawowym atutem kredytu 30 na 70 jest brak oprocentowania. Bardzo często od klientów nie pobiera się również opłat przygotowawczych, a jedynym kosztem pożyczki bywa prowizja. Gdy kupujący dysponuje wkładem własnym, brak konieczności opłacania odsetek jest wyjątkowo dogodnym rozwiązaniem. Dodatkowo, gdy po roku klient nie jest w stanie jednorazowo wpłacić raty balonowej, czyli pozostałych 70 proc. wartości pojazdu, kwota może zostać rozłożona na oprocentowane raty miesięczne. Oprocentowanie zwykle nie przekracza wówczas średniej wartości oprocentowania kredytów samochodach w bankach.

Na kredyt z ratą balonową warto zdecydować się pod koniec roku, gdy w salonach pojawiają się wyprzedaże na modele samochodów z danego rocznika. W ten sposób można uzyskać zarówno nowe auto, jak i atrakcyjne warunki spłaty. Ponadto można liczyć na dodatkowe, promocyjne produkty, np. dotyczące ubezpieczenia pojazdu, które zaproponują dealerzy.

Marzena Kazbieruk