O przebiegu licytacji komorniczej

2014-04-08 15:51:00

Czy wiesz, jak przebiega licytacja komornicza? Poznaj, kto może wziąć udział w aukcji komorniczej i na jakich zasadach.

Licytacji komorniczej poddawane są różne przedmioty - od sprzętu AGD czy RTV do nieruchomości lub samochodów. Ogłoszenie dotyczące licytacji komorniczej wystawia sam komornik, do którego dana sprawa w zakresie egzekucji trafiła. Obecnie nie ma potrzeby chodzenia i szukania ogłoszeń w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Można je znaleźć w prosty sposób w Internecie, m.in. na stronie Krajowej Rady Komorniczej.

Gdzie szukać informacji o licytacjach?

O przebiegu licytacji komorniczej świadczy wiele czynników, ale początek każdej z nich jest taki sam. Pierwszy krok to ogłoszenie o danej licytacji. Na stronie Krajowej Rady Komorniczej pojawi się wiadomość o licytowanej rzeczy wraz z datą i miejscem wydarzenia oraz kwota, od której zaczyna się licytacja przedmiotu. Występuje również informacja o tym, jakiej wysokości wadium należy wpłacić oraz gdzie je uiścić i do kiedy.

Przebieg licytacji

Przebieg oraz zasady licytacji dokładnie reguluje Kodeks Postępowania Cywilnego. Zazwyczaj wymagane jest od osoby chcącej wziąć udział w aukcji wadium, co może należeć do minusów licytacji, ale na pewno plusem jest zwolnienie od podatku, jeśli w drodze licytacji zostanie nabyty lokal mieszkalny. W przypadku wadium jest to zazwyczaj około 10 proc. oszacowanej wartości nieruchomości. Wadium natomiast nie jest liczone od wartości, która rozpoczyna licytację. Wpłaca się je zawsze przed rozpoczęciem licytacji. Jest to bardzo ważne kryterium.

Licytacje publiczne odbywają się w szeregu określonych obwarowań, których nie można nadwyrężyć ani zmienić. Jeśli choć jedna z reguł zostanie złamana, cała licytacja może zostać odwołana.

Ważna jest też kwestia zapłaty za wylicytowany przedmiot lub nieruchomość. Jeśli dana rzecz kosztowała do 500 zł, zapłata musi zostać wykonana natychmiast. Jeśli natomiast koszt przekroczył 500 zł, kwota powinna zostać przekazana najpóźniej do godziny 12-tej dnia następnego. W dniu licytacji należy jednak wpłacić 1/5 ceny wylicytowanego przedmiotu. W przypadku nieruchomości nowy nabywca ma dwa tygodnie na wpłatę pieniędzy za nabytą nieruchomość. W drodze wyjątku termin może zostać przedłużony o 30 dni.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam