Jak przygotować się do licytacji komorniczej?

2014-04-07 11:25:00

Licytacja komornicza to szansa na kupno nieruchomości w atrakcyjnej cenie. Jak przygotować się do takiego zakupu?

Do aukcji komorniczej może przystąpić każdy, kto posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Nawet jeśli na licytacji pojawi się tylko jedna osoba, przetarg odbędzie się. Informacje o aukcjach są publikowane przez komorników. Szczegółowych informacji o licytowanej nieruchomości można zasięgnąć u komornika, oględzin nieruchomości można dokonać na 14 dni przed przetargiem. Chcąc przystąpić do aukcji, najpóźniej na dzień przed nią należy dokonać wpłaty wadium stanowiącego 1/10 ceny nieruchomości wyliczonej na potrzeby licytacji. Szacowaniem wartości licytowanego mienia nieruchomego zajmuje się biegły rzeczoznawca podczas sporządzania operatu szacunkowego.

Sprawdź też: Licytacje.komornik.pl zdetronizują Gratka.pl czy Otodom.pl?

Minimalną kwotą, za jaką można nabyć nieruchomość jest cena wywołania. Podczas pierwszej licytacji wynosi ona 3/4 sumy oszacowania, a przy drugiej licytacji zmniejsza się do 2/3 wartości. Wadium nie przepada. Gdy klient nie wygra licytacji, wpłacone przez niego wadium jest niezwłocznie zwracane, w przypadku wygranej wadium wchodzi w cenę nieruchomości. Uczestnictwo w licytacji wymaga potwierdzenia tożsamości i z tego powodu konieczne jest posiadanie przy sobie dowodu osobistego, z którego wpisywane są dane do protokołu licytacji.

Licytacja odbywa się publicznie, w obecności sędziego, który jej przewodzi. Po wywołaniu przetargu komornik informuje o jego przedmiocie, cenie wywoławczej oraz terminie uiszczenia kwoty nabycia. Do ważnych wiadomości podawanych na początku aukcji należy zaliczyć ciążące na nieruchomości zaległości w podatkach państwowych oraz innych daninach publicznych. Komornik wyjaśnia, które z obciążeń nabywca będzie zobowiązany uiścić (poza ceną nabycia nieruchomości) oraz które mogą być utrzymane w mocy z zaliczeniem i bez wliczenia w cenę nabycia nieruchomości. Prawa obciążające mogą wynikać z akt zmiany w stanie faktycznym i prawnym nieruchomości, które zaszły po jej opisie i oszacowaniu. W trakcie licytacji postąpienie do niej, czyli podbicie ceny, nie może wynieść mniej niż 1 proc. ceny wywołania. Otrzymana kwota jest zaokrąglona wzwyż do pełnych złotych. Cena przestaje obowiązywać, gdy inny licytant poda wyższą kwotę.

Sprawdź też: Mieszkanie z licytacji komorniczej - wady i zalety

Gdy licytanci przestają podbijać cenę, komornik ogłasza obecnym, że w trzecim obwieszczeniu dalsze postąpienia nie będą przyjęte. Trzykrotne obwieszczenie ostatniej ceny podbicia zamyka przetarg, a komornik wymienia licytanta, który go wygrał.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam