Kredytem hipotecznym sfinansujesz nie tylko mieszkanie

2014-04-07 10:29:00

Celem kredytu hipotecznego jest sfinansowanie zakupu nieruchomości. Dobrze wiedzieć, że pieniądze z kredytu mieszkaniowego można wykorzystać w inny sposób. Co oferują banki?

Zakup, budowa, a także wykończenie domu lub mieszkania to podstawowe, ale nie jedyne cele, na które udzielane są kredyty hipoteczne. Za pomocą tego rodzaju zobowiązania można sfinansować także inne wydatki służące do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Do rzadziej spotykanych należy np. zakup działki budowlanej lub przebudowa pomieszczenia lub budynku niemieszkalnego na cele mieszkaniowe. Co ciekawe, adaptacja np. poddasza w lokal mieszkaniowy pozwala na uzyskanie wsparcia pieniężnego w ramach programu rządowego MdM.

Dzięki kredytowi hipotecznemu klient ma możliwość przeznaczenia części pozyskanej kwoty na zakup lub budowę garażu czy miejsca postojowego. Wykorzystując pieniądze z kredytu, można także pokryć koszty związane z zamianą prawa lokatorskiego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz własnościowego spółdzielczego prawa na prawo odrębnej własności. Podobnie jest z zakupem działek rekreacyjnych, domków letniskowych czy budową budynku mieszkalnego na gruncie o charakterze rekreacyjnym.

Na polskim rynku bankowym dzięki pieniądzom uzyskanym z kredytu hipotecznego można dokonać np. zakupu ziemi rolnej. Taki kredyt można otrzymać w Banku BGŻ w ofercie „Kredyt hipoteczny - oferta pakietowa” z oprocentowaniem 4,12 proc. Gdy klient wykupi konto osobiste, kartę kredytową i ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych, ma szanse na niską marżę. Kredyt hipoteczny w Banku BGŻ na standardowych warunkach pozwala na uzyskanie dodatkowej kwoty pożyczki (wynoszącej do 30 proc. zobowiązania) na dowolny cel.

W Deutsche Banku Polska „Kredyt z prowizją 0% - oferta pakietowa” pozwala na przeznaczenie do 30 proc. zobowiązania na cel niezwiązany z nieruchomością. Do pożyczki nie jest naliczana prowizja, a oprocentowanie wynosi 4,11 proc. Wnioskodawca, który chce skorzystać z oferty, jest zobligowany do nabycia dodatkowych produktów bankowych. Dla porównania na standardowych warunkach klient ma możliwość uzyskania środków na różne cele w ofercie z oprocentowaniem 3,99 proc. oraz prowizją 3 proc.

„Własny Kąt Hipoteczny - oferta pakietowa” w PKO BP umożliwia wykorzystanie 25 proc. kwoty pożyczki dowolnie. Podobnie jak w Deutsche Bank Polska, aby obniżyć marżę, od interesanta wymaga się wykupienia dodatkowych produktów finansowych. Oprocentowanie kredytu wynosi 4,46 proc. i jest jednym z najniższych na rynku.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam