Jak wybrać tani kredyt mieszkaniowy?

2014-03-25 16:12:00

Znalezienie taniego kredytu mieszkaniowego nie jest łatwe. Jakimi kryteriami kierować się, wybierając kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu mieszkaniowego jest trudnym zadaniem ze względu na bogatą ofertę banków oraz różnorodne warunki kredytowania poszczególnych produktów finansowych. Dodatkowo kredyt hipoteczny należy dopasować do indywidualnych potrzeb oraz przewidywanych wydatków szacowanych na przestrzeni dłuższego czasu. Okres spłaty kredytu mieszkaniowego sięga nawet 35 lat. Z tego powodu warto szukać jak najtańszych ofert. Im niższa rata, tym łatwiej jest poradzić sobie z uregulowaniem pożyczki, nawet jeśli uwzględnimy niestabilność kosztów ze względu na towarzyszące kredytowi hipotecznemu zmiany stóp procentowych.

Odpowiednio dobrany okres kredytowania pozwala sprawić, że spłata zobowiązania jest mniej uciążliwa. Dobrym pomysłem może być także wykupienie ubezpieczenia od utraty pracy czy polisy na życie, zabezpieczających spłacającego na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Każde ubezpieczenie to dodatkowy koszt, ale przewidzenie wydarzeń, które mogą nastąpić kilkanaście lat po zaciągnięciu kredytu nie jest możliwe, a posiadanie ubezpieczenia z reguły zwiększa bezpieczeństwo spłacającego.

W gąszczu ofert kredytów mieszkaniowych w polskich bankach pomocnym narzędziem przyszłego kredytobiorcy będzie kalkulator kredytowy. Pozwala on szybko i bez konieczności wychodzenia z domu wyselekcjonować najlepsze dostępne na rynku oferty. Kalkulator kredytowy umożliwia wyszukanie tymczasowych ofert promocyjnych, które najczęściej gwarantują nieco niższe koszty. Ponadto kalkulator kredytu mieszkaniowego - po uzupełnieniu odpowiednich danych przez osobę z niego korzystającą - umożliwia odrzucenie ofert niedostępnych bądź nieatrakcyjnych dla danego klienta ze względu na wybrane kryterium. Ustalenie wysokości pożyczanej kwoty, okresu kredytowania, rat malejących lub równych umożliwia oszacowanie raty kredytowej na danych warunkach. Spośród najlepszych ofert wybór trzech, czterech najlepszych jest najwłaściwszy. Zdalnie można złożyć nawet zapytania ofertowe, a dzięki wysłanym formularzom będziemy mogli liczyć na szybki kontakt ze strony doradcy danego banku. Następnie dobrze spotkać się z doradcą bankowym już osobiście lub ustalić szczegóły warunków oferty poprzez kontakt z centrami obsługi klientów.

Dobrym rozwiązaniem poza korzystaniem z kalkulatorów kredytowych jest wykorzystanie kalkulatora zdolności kredytowej. Za jego pomocą możliwe jest wykluczenie tych propozycji bankowych, z których nie można skorzystać ze względu na niespełnienie warunków dochodowych stawianych przez wierzyciela. Wykluczenie ofert będących poza zasięgiem konkretnego klienta ułatwia selekcjonowanie ofert.

Korzystając z kalkulatorów kredytowych, należy brać pod uwagę, że parametry, na podstawie których kalkulator selekcjonuje oferty, pochodzą z ofert handlowych. Rzeczywiste warunki kredytu mogą być zatem inne.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam