Jak złożyć wypowiedzenie karty kredytowej?

2014-04-01 12:34:00

Wiele osób chciałoby korzystać z karty kredytowej, ale nie wiedzą, czy możliwe jest późniejsze jej szybkie wypowiedzenie, kiedy przestaje nam być już potrzebna. Złożenie wypowiedzenia jest jednak bardzo proste.

Karta kredytowa potrafi być bardzo pomocnym rozwiązaniem w sytuacji braku gotówki niezbędnej do np. zakupu upatrzonej rzeczy. Obecnie karty kredytowe cieszą się sporym zainteresowaniem klientów, nie mniej jednak wciąż wiele osób waha się przed wyrobieniem sobie takiej karty. Jednym z powodów wstrzymywania się z tą decyzją jest to, że panuje powszechna opinia, iż pozbyć się karty kredytowej, kiedy przestanie ona być nam potrzebna, jest niełatwo. Jak pokazuje jednak praktyka, we wszystkich bankach wypowiedzenie karty kredytowej jest bardzo proste i nie wymaga od klienta żadnych wielkich wysiłków, ani tym bardziej nie wiąże się z koniecznością uiszczania dodatkowych opłat.

Sprawdź też: Jak nie płacić za kartę kredytową?

Najważniejszą informacją dla posiadacza karty kredytowej jest to, że może on ją wypowiedzieć w każdym momencie trwania umowy. Nie musimy czekać na wypełnienie jakiegoś okresu. Po prostu wtedy, kiedy stwierdzimy, że karta nie jest nam potrzebna, możemy z niej zrezygnować. Aby formalnie wypowiedzieć umowę o nią, klient powinien przesłać wypowiedzenie do siedziby banku, który ją mu wydał. Wzór wypowiedzenia umowy karty kredytowej znajduje się najczęściej na stronie banku. Jeśli nie możemy go ściągnąć ze strony internetowej, zawsze możemy udać się do placówki banku i tam zdobyć odpowiedni dokument. Trzeba pamiętać, że niektóre z banków na polskim rynku podchodzą do kwestii wypowiedzenia karty wciąż konserwatywnie. Oznacza to zaś tyle, że będziemy musieli wypełnić takie wypowiedzenie w placówce i tam też je złożyć. Nie jest to reguła i coraz więcej instytucji udostępnia bardziej elastyczne możliwości rezygnacji z oferowanych im produktów kredytowych - w tym kart.

Oczywiście wysłanie lub złożenie uzupełnionego wypowiedzenia (nie musimy w nim podawać powodu takiej decyzji) to nie wszystko. Trzeba pamiętać również o tym, że po tym, jak prześlemy dokument rezygnacji, konieczne będzie zwrócenie na rachunek karty całej kwoty, która jest od nas wymagana w przypadku, gdy naruszyliśmy limit karty. Jeśli wszystko spłacimy zgodnie z regulaminem, to rozwiązanie umowy o kartę nastąpi w przeciągu miesiąca od otrzymania przez bank podpisanego wypowiedzenia.

Sprawdź też: Bankomat zatrzymał kartę? Poznaj instrukcje postępowania

Podsumowując, złożenie wypowiedzenia karty kredytowej nie jest wymagającym zadaniem. Procedura rezygnacji jest obecnie w większości banków uproszczona do tego stopnia, aby umożliwić konsumentom jak najszybsze dopełnienie formalności. Z pewnością dodatkowym ułatwieniem jest brak konieczności podawania powodu wypowiedzenia. To sprawia, że śmiało możemy się decydować na ten krok.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam