Kto pożyczy bez prowizji?

2014-03-31 20:06:00

Kredyty i pożyczki wiążą się zazwyczaj z wieloma dodatkowymi - oprócz samych odsetek wynikających z oprocentowania - kosztami. Sprawdzamy, czy możliwe jest zaciągnięcie pożyczki bez płacenia prowizji.

Jeśli interesują nas pożyczki bankowe, znalezienie propozycji finansowania, w ramach której nie będziemy musieli ponosić kosztów związanych z prowizją, nie powinno być problemem. Obecnie wiele banków posiada tego typu oferty, jednak należy mieć na uwadze fakt, że skorzystanie z takiej oferty wiąże się też z koniecznością spełnienia wielu dodatkowych warunków.

Przykładem pożyczki bankowej bez prowizji może być np. ta dostępna w ING Banku Śląskim (Pożyczka Premium). W ramach niej bank udostępnia zainteresowanym dodatkowe środki przy oprocentowaniu nominalnym 8,3 proc. Maksymalny okres spłaty pożyczki to aż 8 lat. Bez prowizji pożyczy z końcem marca 2014 r. także Eurobank (Tani kredyt z Kontem). Bank oferuje dogodne oprocentowanie (8,7 proc.)i dość elastyczne warunki spłaty kredytu, jednak aby z niego skorzystać, musimy być posiadaczami rachunku osobistego w tymże banku, a także zadeklarować przelewanie wynagrodzenia właśnie na to konto.

By zostać zwolnionym z konieczności płacenia prowizji za udzielenie pożyczki często należy skorzystać z dodatkowych produktów oferowanych przez kredytodawcę, np. może zaistnieć konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia lub założyć konkretne konto osobiste wraz z kartą debetową. Mimo wszystko możemy bez większego problemu znaleźć ofertę, która powinna okazać się dla nas satysfakcjonująca.

Teoretycznie podobnie wygląda sytuacja na rynku pożyczek pozabankowych. W tym przypadku brak prowizji nie oznacza jednak braku dodatkowych opłat. Jeśli dana firma pożyczkowa deklaruje, że nie pobiera prowizji, musimy być bardzo ostrożni, gdyż jej brak może przełożyć się na włączenie do umowy informacji o dodatkowych opłatach, których koszt rekompensowałby pożyczkodawcy stratę ponoszoną wskutek zrezygnowania z pobierania od kredytobiorcy prowizji.

Jeśli wyjątkowo zależy nam na uniknięciu ponoszenia dodatkowych opłat, możemy także zaciągnąć pożyczkę prywatną. W takiej sytuacji mamy możliwość ustalenia indywidualnych warunków spłaty wierzytelności z pożyczkodawcą. Niestety, oprocentowanie pożyczek prywatnych i społecznościowych zazwyczaj nie należy do najniższych. W związku z tym najkorzystniejsze wydaje się poświęcenie odrobiny czasu na znalezienie najtańszego kredytu bankowego, którego warunki spłaty będą spełniały nasze oczekiwania. Może się nawet okazać, że zmiana konta osobistego - jeżeli będzie wymogiem danej oferty - wyjdzie nam w takim przypadku na dobre, bo np. ograniczy koszt ponoszony przez nas do tej pory na opłaty związane z użytkowaniem aktualnie posiadanego rachunku bankowego.

Tomasz Słupczyński