Czego nie może zlicytować komornik?

2014-03-26 20:16:00

Komornicy dysponują szerokimi możliwościami w zakresie przeprowadzania egzekucji, ale to wcale nie oznacza, że mogą zlicytować wszystkie posiadane przez nas ruchomości.

Licytacja komornicza to ostateczny krok w procesie egzekucji długu. Następuje ona na samym zakończeniu procedury egzekucyjnej i ma na celu odzyskanie należności poprzez sprzedanie ruchomości lub nieruchomości należących do dłużnika. Tego typu licytacja może obejmować szeroki zakres ruchomości i nieruchomości, co jednak wcale nie oznacza, że komornik może zlicytować wszystko, co do nas należy.

Komornik działa wedle ustaleń wierzyciela oraz sądu. Jego praca oparta jest o dokładne wytyczne tamtych dwojga i regulacje prawne. Wierzyciel określa zakres egzekucji we wniosku o rozpoczęcie egzekucji. Obejmuje on przedmioty oraz sposoby egzekwowania długu. Oznacza to w praktyce tyle, że wierzyciel może określić, iż np. nie chce egzekucji z ruchomości, a zamiast tego chce egzekucji środków z pensji dłużnika. W takiej sytuacji komornik nie ma prawa zajmować i licytować ruchomości czy też nieruchomości należących do dłużnika.

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czego nie może zlicytować komornik, najlepiej więc jest powiedzieć, że komornik nie może zlicytować przedmiotów i nieruchomości nieuwzględnionych we wniosku oraz w bankowym tytule wykonawczym. Tak przedstawia się sprawa licytacji od strony prawnej. Jeśli więc na przykład w tytule wykonawczym nie ma ograniczeń w tym zakresie, to znaczy, że komornik może zająć i zlicytować każdą ruchomość należącą do dłużnika. Od tego ogólnej zasady stosowane są jednak wyjątki. Zostały one wprowadzone ze względów humanitarno-społecznych. W praktyce oznacza to, że licytacji nie będą podlegać podstawowe przedmioty domowe, które są niezbędne do prowadzenia normalnego życia (ubrania, pościel, talerze, sztućce, garnki, podstawowe urządzenia domowe). Z egzekucji zwolnione są również zapasy opału oraz żywności niezbędne do przeżycia. Krajowa Rada Komornicza wylicza także w tej grupie takie przedmioty jak zwierzęta niezbędne do wyżywienia dłużnika i jego rodziny oraz środki do ich hodowli plus przedmioty i narzędzia niezbędne do wykonywania pracy zarobkowej. Ten wyjątek nie obejmuje jednak pojazdów. Należy dodać, że ograniczeniom egzekucyjnym i licytacyjnym podlegają też przedmioty religijne, niezbędne do nauki, odznaczenia oraz dokumenty osobiste.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam