Czyszczenie BIK-u może nie zadziałać

2014-03-06 21:00:00

BIK prowadzi bazę danych, w której znajdują się informacje na temat naszej historii kredytowej. Czyszczenie tego rejestru, co oferuje wiele firm oddłużeniowych, wcale nie musi okazać się skuteczne.

Biuro Informacji Kredytowej powstało z myślą o tym, aby dostarczać bankom i SKOK-om rzetelne informacje na temat kredytowej sytuacji ich klientów. Ma to znaczenie dla obu stron transakcji. Dla banków oznacza, że mogą być pewne udzielenia kredytu danemu klientowi. Z kolei dla konsumentów BIK jest swego rodzaju świadectwem, że są wiarygodnymi partnerami.

Na polskim rynku finansowym można spotkać się z różnymi firmami, które oferują swoim klientom czyszczenie BIK-u. Czy powinniśmy takie oferty traktować poważnie? Światło na to rzuci lepsze poznanie funkcjonowania tej instytucji. Po pierwsze - BIK gromadzi wszystkie dane, które pochodzą od SKOK-ów i banków. Mowa jest tu o danych pozytywnych i negatywnych. W trakcie podpisywania umowy kredytowej z bankiem może dookreślić, czy w tym rejestrze mają być zachowane informacje o spłacie kredytu również po wygaśnięciu zobowiązania. Nie zgadzając się na pozostawianie tych informacji, możemy być pewni, że po wygaśnięciu umowy wszystkie dane zostaną usunięte z BIK.

Ten krok może w praktyce okazać się bardzo skuteczny ponieważ pozwoli nam na poradzenie sobie z negatywną informacją, nawet jeśli mieliśmy niewielkie kłopoty z terminową spłatą kredytu. Jeśli nasze opóźnienia w spłacie rat przekraczają 60 dni, informacja o nich dodana do BIK-u pozostanie tam na okres pięciu lat i nie ma sposobu na jej usunięcie. Jeśli spotykacie ofertę czyszczenia BIK-u z tego typu zaległości, to należy pamiętać, że usunięcie tego typu wpisów nie jest możliwe.

Niektóre wpisy w BIK mogą być jednak wyczyszczone. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie takich wpisów, które trafiły do rejestru przez pomyłkę. Sprostowaniem możemy zająć się na własną rękę lub poprosić o to firmę czyszczącą historię w BIK. Prawa jest jednak taka, że jeśli bank nie popełni żadnego formalnego błędu, to wyczyszczenie BIK-u się nam nie uda.

Emilia Kasińska