Cena m.kw. mieszkania nie musi przeszkodzić w skorzystaniu z MdM

2014-03-05 20:00:00

Program Mieszkanie dla Młodych umożliwia dofinansowanie zakupu mieszkania. Czy cena metra kwadratowego lokalu przeszkadza w skorzystaniu z projektu?

Pomoc rządowa w postaci programu Mieszkanie dla Młodych pozwala na uzyskanie dotacji do kredytu na cele mieszkaniowe. Inicjatywa jest kierowana do małżeństw, w których przynajmniej młodszy współmałżonek nie przekroczył 35 lat w roku kalendarzowym, w którym składany jest wniosek o dotację.

Limity cen w Mieszkaniu dla Młodych

W programie Mieszkanie dla Młodych ustalono limity dotyczące wielkości nabywanej nieruchomości oraz ceny za metr kwadratowy. Ponadto na dopłatę można liczyć w przypadku zakupu mieszkania lub domu na rynku pierwotnym, czyli od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Dla osób bezdzietnych lub mających dwójkę dzieci powierzchnia użytkowa kupowanego mieszkania w ramach programu MdM nie może przekroczyć 75 m.kw. w przypadku mieszkania oraz 100 m.kw. dla domu. Osoby wychowujące trójkę lub więcej dzieci mogą liczyć na dofinansowanie do lokalu mieszkalnego do 85 m.kw. oraz domu o powierzchni użytkowej do 110 m.kw.

Dodatkowo MdM określa limity dotyczące ceny za metr kwadratowy, ustalonej w oparciu o wysokość średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Zmienna jest różna dla poszczególnych budynków mieszkalnych. Ustalenie limitów ceny metra kwadratowego przekłada się na znaczne ograniczenie liczby nieruchomości, na które można zaciągnąć kredyt z wykorzystaniem dofinansowania z programu rządowego. Limity cen są zależne m. in. od tego, czy mieszkanie zostanie nabyte w dużym mieście, jak np. Warszawa czy w sąsiadujących gminach, gdzie wskaźnik ceny metra kwadratowego jest niższy. Znaczne różnice występują również pomiędzy poszczególnymi województwami. Jak wskazują wyliczenie ekspertów, najtrudniej o lokal z dofinansowaniem z MdM w Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu, w których występują największe różnice pomiędzy średnią ceną metra kwadratowego na rynku mieszkaniowym, a limitami dla tych miast ustalonymi w programie rządowym.

Pomysły deweloperów

Deweloperzy szukają rozwiązań mających z jednej strony zwiększyć pulę mieszkań, dla których klienci mogą skorzystać z dofinansowania, nie zmniejszając jednocześnie swoich zarobków z tytułu sprzedaży lokali. Takim pomysłem jest kontakt z klientami, którzy zamierzają kupić mieszkanie i skorzystać z programu MdM i obniżenie dla nich ceny powierzchni użytkowej nieruchomości, co pozwala zmieścić się w limicie wyznaczonym w MdM. W zamian za obniżenie wyceny lokalu interesant powinien zdecydować się na wykupienie garażu czy zamówienie usługi projektanta wnętrz za większą gotówkę niż standardowo, by zrekompensować sobie stratę spowodowaną obniżką ceny samego mieszkania.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam