BGK może upomnieć się o zwrot dotacji z MdM

2014-04-07 09:06:00

Mieszkanie dla Młodych, czyli MdM, to atrakcyjna opcja finansowania zakupu nieruchomości dla osób chcących wreszcie mieszkać na swoim. Jednak w niektórych przypadkach dotację pochodzącą z tytułu programu trzeba będzie zwrócić.

Młodzi ludzie lub młode małżeństwa zainteresowane partycypacją w programie Mieszkanie dla Młodych muszą spełnić gros wymagań, aby otrzymać dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego. Po pierwsze, najmłodszy z wnioskodawców nie może przekroczyć 35 lat w momencie wnioskowania o dopłatę. Po drugie, niezbędne jest zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania lub domu na sumę co najmniej 50 procent wartości obiektu. Po trzecie, decydując się na udział w tym programie, możemy nabywać tylko nieruchomości pochodzące z rynku pierwotnego. Do tych trzech podstawowych ograniczeń należy dodać także maksymalną wielkość powierzchni użytkowej nabywanego domu lub mieszkania.

Jak widać program, który funkcjonuje od 1 stycznia 2014 roku, nakłada na osoby chcące z niego skorzystać szereg wymogów, ale nie należy się tym zrażać, ponieważ dotacja z jego tytułu może wynieść całkiem sporo - nawet 20 proc. wartości kupowanego obiektu.

Decydujący się na skorzystanie z możliwości dopłaty w MdM, powinniśmy jednak pamiętać o tym, że jako uczestnik tego programu jesteśmy zobowiązani do spełnienia warunków dotyczących korzystania z nieruchomości. W innym wypadku BGK może upomnieć się o zwrot dotacji z MdM. Kiedy to może mieć miejsce?

Jako uczestnik programu obowiązuje nas 5-letni okres ograniczeń. Polegają one na tym, że w tym czasie nie możemy np. sprzedać kupionego domu lub mieszkania. Jeśli to zrobimy, BGK może upomnieć się o zwrot dopłaty. Ponadto udział w programie MdM uniemożliwia nam użyczanie oraz wynajem obiektu w trakcie okresu ograniczeń. Roszczenie o zwrot dopłaty ze strony BGK może pojawić się również wtedy, kiedy charakter obiektu zostanie zmieniony w taki sposób, że przestanie on spełniać funkcje mieszkaniowe (zamiana na lokal usługowy). Ostatnie ograniczenie dotyczy nabywania innych nieruchomości. Jako uczestnik MdM nie możemy w okresie 5 lat nabywać - także jako współwłaściciel - innych mieszkań. Jedyną sytuacją tego typu jest stanie się właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego na drodze spadku.

Groźba zwroty dotacji w MdM jest, jak widać, całkiem realna. Jeśli jednak zastosujemy się do wyżej wymienionych wytycznych, nie ma obaw, że BGK upomni się o wcześniej udzieloną dopłatę.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam