Jak obejść limity cenowe MdM, by kupić mieszkanie w Warszawie?

2014-04-03 20:07:00

Program MdM nakłada na uczestników konieczność sprostania restrykcyjnym wymogom, m.in. w zakresie limitów cenowych metra kwadratowego nabywanego mieszkania. Jak się jednak okazuje, limity te można w pewien sposób ominąć.

Jeśli interesuje nas kupno mieszkania w Warszawie, to warto dokładnie przyjrzeć się wymaganiom programu MdM (Mieszkania dla Młodych). Program funkcjonuje od 1 stycznia tego roku i powstał z myślą o młodych ludziach chcących nabyć swoje pierwsze mieszkanie lub dom. MdM to projekt dofinansowań do kredytów hipotecznych opracowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego przy współpracy z różnymi bankami komercyjnymi. Ogólne działanie programu polega na tym, że jego uczestnik zaciąga kredyt na mieszkanie lub dom w banku, a ze strony BGK może liczyć na dotację w wysokości od 10 proc. do 20 proc. kwoty kredytu. Aby uczestniczyć w programie trzeba oczywiście spełnić określone wymogi. W pierwszym rzędzie dotyczą one kupowanego obiektu: jego wielkości, ceny i okresu użytkowania. W drugim rzędzie dotyczą specyfikacji kredytu: kredytobiorca jako właściciel mieszkania figurujący na umowie; cel: mieszkanie lub dom; kwota kredytu, która musi wynieść najmniej 50 proc. wartości obiektu etc.

Sprawdź też: Wzrósł limit cenowy MdM dla Warszawy

Program MdM zakłada także limity cenowe, jeśli chodzi o wartość metra kwadratowego nieruchomości. Jeśli klient chce otrzymać dopłatę do kupowanego przez niego lokalu, nie może przekroczyć ustalonej przez BGK sumy. Takie postawienie sprawy wcale nie oznacza, że uczestnicy programu nie mogą liczyć na obejście limitów. Z pomocą przychodzą inwestorzy. Działanie w takim wypadku polega na telefonicznym proponowaniu zainteresowanemu klientowi sprzedaży danego mieszkania po cenie, która mieści się w limicie programu MdM. „Nadwyżka cenowa”, jaką posiada taka nieruchomość, a która nie może się pojawić w standardowej ofercie, zostaje ujęta w taki sposób, że klient zobowiązuje się do wykupienia np. garażu do mieszkania lub domu, którego cena zostanie powiększona właśnie o wspomnianą kwotę. Istnieje również opcja zamówienia w ramach tej sumy drogiej usługi projektowania wnętrza. Tego typu rozwiązania są reklamowane jako „oferty dla specjalnych klientów” i powstają z myślą o klientach, którzy posiadają niezbędną do zrealizowania tego planu gotówkę.

Sprawdź też: Kupujesz mieszkanie z MdM? Garaż opłacisz z drugiego kredytu

Podobnego rodzaju omijanie limitów cenowych w MdM jest praktycznie niemożliwe do wykrycia przez sam Bank Gospodarstwa Krajowego. W efekcie mieszkanie, którego wartość wynosi np. 250 tys. zł, zostaje sprzedane za 220 tys. zł, spełniając przy tym wymogi nieprzekraczania maksymalnej ceny metrażu wymienianej w programie MdM, a reszta sumy zostaje uiszczona w formie opłaty za garaż lub projektowanie wnętrza lokalu.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam