Pozwolenie na budowę domu a dofinansowanie MdM

2014-03-18 19:20:00

Nowy program dofinansowania do zakupu nieruchomości, MdM, pozwala otrzymać dopłaty także tym, którzy budują dom systemem gospodarczym. Na co mogą liczyć te osoby?

Samodzielna budowa domu w tzw. systemie gospodarczym nie pozwala na otrzymanie dopłat z programu Mieszkanie dla Młodych na takich samych zasadach jak w przypadku zakupu domu czy mieszkania od dewelopera, jednak na pomoc finansową można liczyć w nieco innym charakterze. Przypomnijmy, że projekt MdM jest kierowany do osób zainteresowanych dofinansowaniem zakupu pierwszego lokum. Z tego powodu grupa docelowa, której dedykowana jest pomoc rządowa, jest dość wąska. Dotacje można otrzymać jedynie w przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym, czyli za pośrednictwem firm zajmujących się ich sprzedażą.

Czy budując dom, można liczyć na pomoc?

Osoby, które z początkiem 2014 r. zdecydują się na samodzielną budowę domu, mogą liczyć na wsparcie państwa. Dla młodych ludzi przygotowano możliwość uzyskania zwrotu części podatku VAT za zakup materiałów budowlanych. Ponosząc wydatki związane z budową domu, od 1 stycznia 2014 r. dzięki rozwiązaniom oferowanym przez program MdM, będzie można zaoszczędzić. Maksymalna kwota zwrotu wyliczona dla wskaźników w MdM dla I kwartału 2014 r. to ok. 33 tys. zł. W przypadku stawki VAT wynoszącej 23 proc. zwrot podatku może stanowić 65,22 proc.

Sprawdź też: Dokumenty do kredytu na budowę domu - podpowiadamy, które będą potrzebne

Suma zwrotu jest liczona od ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczania premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych. Kwota zwrotu VAT może wynieść maksymalnie 12,195 proc. z 70-krotności ceny 1 mkw. obliczonego dla wspomnianych wyżej kryteriów. Na zasadach odliczeń podatku VAT wprowadzonych przez MdM, które związane są z samodzielną budową domu, mogą rozliczać się osoby fizyczne, które uzyskały pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2014 r. Pomoc jest kierowana do osób, które zdecydują się na budową domu jednorodzinnego, rozbudowę budynków lub nadbudowę budynków wykorzystywanych na cele mieszkaniowe, co doprowadzi do powstania nowego lokalu mieszkalnego. Odliczenie VAT będzie zatem możliwe m.in. przy adaptowaniu poddasza na cele mieszkaniowe, a także przy przebudowie budynku lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne.

Ograniczenia przy korzystaniu z odliczeń VAT

Podobnie jak w przypadku dopłat do zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, a także odliczając VAT w sytuacji samodzielnej budowy domu, ustawa dotycząca programu MdM zawiera pewne ograniczenia w korzystaniu z pomocy rządu. Po pierwsze, osoba decydująca się na budowę w systemie gospodarczym do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę, nie może ukończyć 36 roku życia. Ponadto mieszkanie lub dom jednorodzinny nie mogą przekroczyć kolejno: 75 mkw. dla lokalu mieszkalnego i 100 mkw. dla domu jednorodzinnego lub 85 mkw. dla lokalu mieszkalnego i 110 mkw. dla domu jednorodzinnego, gdy dotyczy to rodzin lub osób wychowujących przynajmniej troje dzieci.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam