Jak oddać leasing?

2014-04-01 18:17:00

Leasing jest umową długoterminową i generującą comiesięczne koszty. W niektórych przypadkach staje się zbyt wymagający i jedynym rozwiązaniem wydaje się być odstąpienie od umowy.

Problem finansowy i brak możliwości płacenia rat leasingowych to wbrew pozorom dość częsty problem. Problem tym większy, że całkowita rezygnacja z umowy leasingu jest kosztowna i skomplikowana. Zgodnie z kodeksem cywilnym odstąpienie od umowy wiąże się z koniecznością uregulowania pozostałych kosztów wynikających z umowy, a więc wszystkich rat i ewentualnych dodatkowych opłat przewidzianych w umowie. Co więcej, przedmiot leasingu wraca w posiadanie leasingodawcy, a więc nie dość, że ponieśliśmy znaczny koszt, to jeszcze zostaliśmy z niczym. Wykluczając sytuacje, kiedy odstąpienie od umowy wynika z niespełnienia warunków przez leasingodawcę, sytuacja leasingobiorcy wydaje się być mało komfortowa. Na szczęście istnieje jeszcze jedno, znacznie korzystniejsze rozwiązanie.

Sprawdź też: Czy wcześniejsza spłata rat leasingowych się opłaca?

Rozwiązaniem tym jest oddanie leasingu. Zgodnie z nowymi przepisami, czyli tzw. trzecią ustawą deregulacyjną, istnieje możliwość cesji leasingu. Dotychczas osoby pragnące odstąpić od umowy leasingu i przekazać je w inne ręce, napotykały opór ze strony urzędu skarbowego. Ten wymagał od nowego leasingobiorcy podpisania zupełnie nowej umowy, co wiązało się ze znacznymi komplikacjami podatkowymi. Obecnie cała procedura została znacznie uproszczona. Przedstawienie kolejnego leasingobiorcy firmie leasingowej powinno być wystarczające, pod warunkiem, że leasingodawca zaakceptuje taką zmianę. Akceptacja będzie się wiązała oczywiście ze sprawdzeniem możliwości spłaty leasingu przez kolejnego klienta.

Sprawdź też: Rodzaje opłat w leasingu

Co takie rozwiązanie oznacza w praktyce? Firmy mogą z większym zainteresowaniem spoglądać na rynek leasingu i bez obaw finansować w ten sposób zakup środków trwałych. Jeśli w danym momencie pojawi się problem ze spłatą rat, przedmiot można oddać w inne ręce i uniknąć ponoszenia dalszych kosztów. Jednocześnie możliwość oddania leasingu to też szansa na zmianę przedmiotu leasingu na np. nowszy model samochodu. Będzie to korzystne zarówno dla naszej firmy, jak i dla leasingobiorcy przejmującego naszą poprzednią umowę. Dla niego całkowity koszt leasingu będzie znacznie niższy, niż gdyby podpisał nową umowę.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam