Skoda w kredycie czy leasingu - co wychodzi lepiej?

2014-03-20 23:50:00

Kupno samochodu marki Skoda to świetny pomysł. Pozostaje jednak wybrać, jaki sposób finansowania takiego zakupu będzie najlepszy - SKODA Kredyt czy SKODA Leasing?

Finansowanie zakupu samochodu jest możliwe na kilka sposobów. Najczęściej stosowanymi metodami są leasing i kredyt samochodowy. Jak to w życiu bywa, nie sposób stwierdzić jednoznacznie, która z tych opcji jest bardziej wygodna,a w ostatecznym rozrachunku lepsza. W praktyce to, jak ocenimy obie opcje, jest uzależnione od naszej aktualnej sytuacji, oczekiwań, a także planów finansowych.

Jeśli interesuje nas kupienie Skody za pomocą kredytu lub leasingu, to powinniśmy zdawać sobie sprawę z kilku istotnych komponentów oraz różnic takich rozwiązań. Po pierwsze, kredyt jest skierowany zarówno do osób fizycznych, jak i osób prawnych. Oznacza to, że mogą z niego korzystać zwykli klienci indywidualni oraz przedsiębiorstwa. Finansowanie Skody leasingiem jest z kolei ograniczone tylko dla przedsiębiorstw.

Kolejnym ważnym elementem jest okres finansowania. W przypadku kredytów samochodowych SKODA Kredyt zaczyna się on już od 12 miesięcy, kończąc się na 84 miesiącach. Widełki leasingu (SKODA Leasing) są bardziej ograniczone: rozpoczynają się od 24 miesięcy i kończą się na 60 miesiącach.

Przy kupnie samochodu w ten sposób trzeba się liczyć z tym, że potrzebna będzie opłata wstępna. O ile w przypadku kredytu możliwa jest taka sytuacja, że bank nie zażądana od nas żadnej opłaty wstępnej, o tyle w przypadku oferty SKODA Leasing nie należy się spodziewać takiej ulgi. Opłaty wstępne w leasingu zaczynają się od 10 procent a kończą nawet na 45 procentach. W przypadku kredytu opłata wstępna zaczyna się od 0 procent.

Pomimo większej opłaty wstępnej leasing nie wiąże się z koniecznością opłacenia prowizji bankowej. Jeśli zaś zdecydujemy się na kredyt samochodowy, to trzeba przeznaczyć na prowizję 5 procent wartości całego kredytu. W tym miejscu warto też wspomnieć o dodatkowym komponencie, jakim jest wartość wykupu. Kredyty samochodowe nie mają takiego składnika, zaś leasing już tak. W tej drugiej opcji finansowania wartość wykupu zaczyna się od 1 procenta.

Odpowiedź na pytanie, czy Skodę warto lepiej wziąć w leasingu czy w kredycie, nie jest możliwa bez posiadania szczegółowych informacji na temat indywidualnej sytuacji konsumenta. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że kredyt samochodowy daje szersze możliwości, to po uwzględnieniu personalnych warunków może okazać się, że leasing staje się jednak dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Ilona Maciejuk