Te banki przyjmują już wnioski o kredyt MdM

2014-03-07 16:00:00

Program Mieszkanie dla Młodych obowiązuje od stycznia 2014 r. Preferencyjnych kredytów hipotecznych udziela już osiem banków, ale nie wszystkie przyjmują już wnioski kredytowe.

Pionierami w przyjmowaniu wniosków o kredyty preferencyjne z programu Mieszkanie dla Młodych były dwa największe banki w Polsce: PKO BP oraz Pekao S.A. Od lutego grono to powiększyły kolejno: Alior Bank, Getin Noble Bank, Bank SGB oraz Bank BGŻ. Umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego podpisały już także Bank Ochrony Środowiska, choć wnioski przyjmować będzie od 31 marca 2014 r., oraz Bank Polskiej Spółdzielczości - wnioski zacznie przyjmować od 1 kwietnia 2014 r. W praktyce do wyboru pozostaje więc obecnie sześć banków - kolejne dwa dołączą w ciągu miesiąca.

Popularność MdM rośnie

Młodzi ludzie chętnie składają wnioski o dopłaty rządowe. Dotąd Bank Gospodarstwa Krajowego dokonał akceptacji ok 3 tys. wniosków. W lutym dokonała się już pierwsza z przyznanych wypłat. Dopłata w wysokości przeszło 17 tys. zł została przyznana na Opolszczyźnie. Wspomoże ona kredyt zaciągnięty na mieszkanie, którego powierzchnia wynosi 50 m kw. Przed ostatnim weekendem lutego dokonano wypłat dla 14 kolejnych wnioskodawców.

Procedury i wnioski

Aby stać się jednym z beneficjentów programu MdM, oprócz standardowych formalności kredytowych trzeba spełnić niewiele. Przede wszystkim przedstawić w banku, w którym ubiegamy się o kredyt hipoteczny, umowę przedwstępną z deweloperem lub inny dokument, z którego można będzie wyliczyć powierzchnię i oszacować cenę nieruchomości. Niezbędne będzie także udokumentowanie stanu rodziny. Mowa tu o wszelkiego rodzaju aktach małżeństwa, urodzenia, zgonu czy też zaświadczeniach o rozwodzie, przysposobieniu lub separacji. Dokumenty należy złożyć wraz z wnioskiem o dofinansowanie, bank zajmuje się ich rozpatrywaniem. W razie akceptacji Bank Gospodarstwa Krajowego przesyła środki bankowi, w którym złożony został wniosek o kredyt hipoteczny, a ten z kolei przelewa środki na konto dewelopera (wraz z kwotą, która stanowi część spłacaną przez kredytobiorcę).

Na jakich warunkach MdM?

Przede wszystkim wnioskodawca powinien mieć mniej niż 35 lat oraz nie może być właścicielem innej nieruchomości (także w przeszłości). Kredyt wypłacany jest w złotówkach, w dodatku musi stanowić minimum połowę wartości nieruchomości. Długość kredytu to nie mniej niż 5 lat. Małżeństwa bezdzietne oraz single otrzymają pomoc w wysokości 10 proc. ceny lokalu, małżonkowie z jednym lub dwójką dzieci dostaną 15 proc. Dodatkowe 5 proc. przeznaczone jest dla osób, którym w ciągu 5 lat od wzięcia kredytu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam