Kredyt mieszkaniowy we troje

2014-03-03 08:00:00

Młodzi ludzie często miewają problemy z samodzielnym zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Kredyty mieszkaniowe można jednak wziąć we dwoje lub troje.

Obecnie znalezienie pracy nie gwarantuje ciągłości zatrudnienia i łatwego dostępu do takich produktów jak kredyt hipoteczny. Wielu ludzi tuż po studiach rozpoczyna karierę zawodową od umów śmieciowych, czyli zleceń i umów o dzieło. W oczach banków taki potencjalny kredytobiorca nie jest wiarygodnym klientem. Nawet w przypadku kredytów gotówkowych trudniej otrzymać decyzję pozytywną. W kwestii hipotek jest to daleko trudniejsze. Warto w tym momencie zastanowić się nad dobraniem współkredytobiorcy, np. skorzystać z kredytu we dwoje lub troje.

W grupie raźniej

Jeżeli staż pracy, rodzaj zatrudnienia lub wysokość dochodów uniemożliwiają otrzymanie kredytu hipotecznego, warto rozejrzeć się za kimś, kto podniesie ocenę naszej wiarygodności kredytowej w banku. W przypadku młodych ludzi, którzy nie zdążyli jeszcze założyć rodziny, dobrym współkredytobiorcą są rodzice. Po pierwsze, udział rodzica w kredycie może przekonać bank o wypłacalności wnioskodawcy. Po drugie, dochody rodziców mogą znacznie zwiększyć zdolność kredytową. W praktyce oznacza to, że nie powinno być dużych problemów w zakresie pozytywnego rozpatrzenia wniosku kredytowego. Ponadto można pokusić się o pożyczenie większej kwoty.

Rola rodzica w kredycie mieszkaniowym

Kiedy decyzja o kredycie we troje zapadnie, rodzice muszą zdać sobie sprawę z faktu, że są oni kredytobiorcami na tych samych zasadach co osoba, której pomagają. Oznacza to, że może być im ciężej zaciągnąć inny kredyt, ponieważ obciąży ich kwota z hipoteki. W dodatku w razie opóźnień w spłatach lub całkowitym ich braku będą odpowiedzialni za to, żeby uregulować zaległości i zwłokę.

Wady wspólnych kredytów

Każdy kij ma dwa końce. W tym wypadku z jednej strony rodzice podniosą wiarygodność i zwiększą zdolność kredytową, jednak mogą sprawić, że bank nie zechce udzielić zbyt długiego kredytu. Przykładowo, starszy z rodziców ma 55 lat. Każdy bank określa górną granicę wieku kredytobiorcy w momencie spłaty. Jeżeli granica ta wynosi 70 lat, wówczas można zawnioskować o kredyt hipoteczny na jedynie 15 lat. Oznacza to, że wysokość raty może być ciężka do spłacenia, choć z drugiej strony krótszy kredyt spowoduje, że klient odda mniej odsetek, czyli, mówiąc wprost, będzie miał tańszy kredyt.

Wnioskowanie o kredyt mieszkaniowy z rodzicami lub innymi osobami może okazać się nieraz jedyną drogą do kupna własnej nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że obecność innych osób może także wpłynąć na skrócenie okresu pożyczki.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam