Wybieramy tani kredyt na mieszkanie z drugiej ręki

2014-03-05 12:35:00

Zakup mieszkania z rynku wtórnego to alternatywa wobec dużo droższych, nowych mieszkań. Jak prezentują się najtańsze kredyty hipoteczne na zakup mieszkania z drugiej ręki w marcu 2014 r.?

Banki z reguły nie decydują się na wyszczególnianie ofert kredytów hipotecznych zależnie od zakupu lokalu z rynku wtórnego lub pierwotnego. Należy jednak pamiętać, że w przypadku nabywania mieszkania z drugiej ręki nie można otrzymać dofinansowania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, dedykowanego wyłącznie klientom dokonującym zakupu nowego lokalu. Z drugiej strony, konieczność wykupienia ubezpieczenia pomostowego sprawia, że bardziej opłacalny jest zakup mieszkania z rynku wtórnego.

Jak działa ubezpieczenie pomostowe?

Kredyty mieszkaniowe wymagają od spłacającego wykupienia ubezpieczenia pomostowego, co należy zrobić do czasu dokonania wpisu do księgi wieczystej nieruchomości. Jest to konieczne do zabezpieczenia pożyczki przez bank jeszcze przed pojawieniem się wpisu hipotecznego. Koszt ubezpieczenia pomostowego jest najczęściej doliczany do raty zobowiązania. Szacunkowa wysokość miesięcznej składki ubezpieczenia pomostowego w przypadku wierzytelności zaciąganej na 300 tys. zł waha się od 200 do 300 zł. Opłatę można wnosić nawet przez kilka miesięcy. Uzyskanie wpisu do księgi wieczystej zależy od efektywności pracy sądu wieczysto-księgowego. Sprawność działania sądów jest różna w poszczególnych regionach kraju, choć w całej Polsce pozostawia wiele do życzenia. W sytuacji zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, choćby ze względu na korzystanie z programu MdM, warto więc sprawdzać wysokość składki na ubezpieczenie pomostowe.

Atut zakupu mieszkania z drugiej ręki

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, kredytobiorca zyskuje możliwość dokonania automatycznego wpisu hipotecznego do księgi wieczystej, który następuje zaraz po podpisaniu aktu notarialnego, co pozwala oszczędzić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Problem przy ubezpieczeniu pomostowym pojawia się w przypadku zakupu mieszkania w budowie. Taki lokal nie ma księgi wieczystej, a co za tym idzie, wpisu do hipoteki można dokonać dopiero po oddaniu mieszkania do użytku, ponieważ księgi wieczyste pojawiają się dopiero po zakończeniu budowy.

Najtańsze kredyty hipoteczne

Jedną z najlepszych ofert promocyjnych kredytu hipotecznego dysponuje w marcu 2014 r. Bank Zachodni WBK. RRSO kredytu hipotecznego we wspomnianej instytucji zaczyna się od 4,35 proc. Z propozycji mogą skorzystać jedynie klienci uzyskujący minimum 10 tys. zł dochodu miesięcznie, gdy o pożyczkę wnioskuje 1 osoba, a min. 15 tys. zł, gdy do kredytu przystępuje gospodarstwo domowe oraz rachunek osobisty klienta w BZ WBK będzie zasilany comiesięcznie kwotą minimum 2 tys. zł. Atrakcyjniejszą ofertę - i to dostępną w standardzie - można jednak uzyskać w PKO BP. W przypadku kredytu Własny Kąt Hipoteczny (oferta pakietowa) RRSO kształtować się może już od 4,09 proc. Jeśli kredytobiorca zechce zbić marżę banku do minimum, zobowiązany zostanie do wykupienia ubezpieczenia od utraty pracy, na życie, założenia rachunku osobistego w PKO BP oraz uzyskania karty kredytowej.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam