Korzyści z leasingu dla przedsiębiorcy

2014-02-24 15:00:00

Leasing daje bardzo dużo korzyści przedsiębiorcom, dlatego jest coraz częściej stosowaną formą finansowania zakupów pojazdów i urządzeń.

Korzyści z leasingu dla przedsiębiorcy są bardzo liczne i nie wolno ich lekceważyć. Trzeba przyznać, że w tej chwili znajdziemy na rynku finansowym bardzo dużo firm leasingowych oraz banków, które są skore finansować nam w ten właśnie sposób zakup urządzeń, maszyn, wyposażenia, no i przede wszystkim pojazdów dla firmy. W tym krótkim omówieniu postaramy się skupić na głównych atutach leasingu, które sprawiają, że jest to tak atrakcyjne rozwiązanie dla większości polskich firm.

W pierwszym rzędzie leasing jest formą finansowania, którą możemy uzyskać o wiele łatwiej niż kredyt. Wiąże się to z tym, że firma leasingowa wymaga od nas przedstawienia mniejszej liczby dokumentów (procedura skrócona). To oczywiście przekłada się na skrócony czas rozpatrywania naszego wniosku. Liczbowo rozpatrzenie wniosku leasingowego i przyznanie finansowania jest krótsze niż ubieganie się o kredyt i czekanie na przelew. Wiąże się to z tym, że banki stosują zdecydowanie dłuższe procedury weryfikacyjne wobec wnioskodawcy.

Dla przedsiębiorcy leasing może okazać się korzystny również dlatego, że daje możliwość nabycia jakiegoś produktu w atrakcyjniejszej cenie. Weźmy za przykład samochód osobowy. Jeśli chcemy wziąć go w leasing, to możemy skontaktować się firmą leasingową, która blisko współpracuje z dealerem. Prawie zawsze jest to gwarancją uzyskania lepszej ceny. Jeśli zaś wybierzemy kredyt samochodowy, w większości przypadków nie możemy liczyć na tę korzyść. W tym scenariuszu po prostu idziemy z określoną kwotą do dealera i kupujemy samochód za podaną cenę. Raczej nie ma szans na większe zniżki i tańsze rozwiązania.

Wśród zalet leasingu wobec przedsiębiorcy znajdą się również korzyści podatkowe. Są one związane ze sposobem rozliczania leasingu w bilansie firmy. Nie wchodząc w techniczne szczegóły, można ogólnie powiedzieć, że decydując się na taką formę finansowania jakiegoś przedmiotu, zapłacimy mniejszą kwotę podatku, niż gdybyśmy go kredytowali.

Warto na koniec dodać, że leasing niesie ze sobą także tę korzyść, że nie musimy w ostateczności wykupować leasingowego przedmiotu. Ta forma finansowania oznacza, że nie jesteśmy właścicielami przedmiotu i jeśli stwierdzimy po spłaceniu ostatniej raty leasingowej, że nie ma sensu danego przedmiotu zachowywać, to nie trzeba tego robić. Jeśli zaś zdecydujemy się na ostateczny jego wykup, to możemy liczyć na to, że wymagana kwota będzie niewiele znaczyła w relacji do jego całkowitej wartości.

Ilona Maciejuk