Różnice w wykupie auta z leasingu

2014-02-27 17:00:00

Po zakończeniu leasingu auto można wykupić, wybierając jedną z dwóch opcji: wykup samochodu na firmę lub prywatnie.

Kiedy kończy się umowa leasingu auta, leasingobiorca ma zazwyczaj możliwość wykupu samochodu. Jeśli się na to zdecyduje, musi podjąć decyzję, czy przeprowadzi wykup na firmę, czy też prywatnie. Warto poznać różnice w wykupie prywatnym oraz na firmę auta z leasingu.

Wykup samochodu na firmę

Auto, które do tej pory było finansowane z leasingu, można wykupić na firmę. Fakt ten ma znaczącą zaletę dla kupującego. Pojawia się możliwość odliczenia podatku. Naliczany jest on z faktury, którą dostaje kupujący przy zakupie auta. Wynosi 60 proc. podatku z faktury. 

Sprawdź też: Wszystko o kupowaniu aut poleasingowych

Istnieje również możliwość zaliczenia kosztów poniesionych na zakup samochodu na poczet kosztów uzyskania przychodu. Najczęściej jest to jednorazowy odpis amortyzacyjny, który jest korzystny dla kupującego. Nie pojawia się bowiem obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu samochodu. Plusem jest też zwolnienie z podatku VAT związanego ze sprzedażą auta. Nie ma również podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli auto zostanie sprzedane.

Minusem powyższego rozwiązania jest fakt, że jeśli samochód zostanie sprzedany przed ukończeniem roku od jego wykupu z leasingu, to wystąpi potrzeba skorygowania części odliczonego podatku VAT. Ponadto w przypadku sprzedaży, nieistotne, w jakim terminie, pojawia się konieczność opodatkowania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wykup samochodu do celów prywatnych

Różnice w wykupie auta z leasingu na firmę oraz do celów prywatnych są widoczne. Najbardziej unaocznia się ona w kwestii wykupu, a następnie sprzedaży auta. Jeśli bowiem sprzedaż nastąpi po upływie sześciu miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił wykup, sprzedaż tego właśnie samochodu nie spowoduje powstania przychodu, który w następstwie podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Sprawdź też: Ile kosztuje leasing?

Znaczącą wadą jest brak możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury sprzedaży. Zatem brak możliwości zaliczenia wydatków, które zostały poniesione na wykup auta, na poczet kosztów uzyskania przychodów. Konieczne staje się w tej sytuacji prowadzenie ewidencji przebiegu auta. Jeśli auto zostanie sprzedane, kupujący będzie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Różnice w wykupie auta z leasingu są klarowne. Jeśli ktoś zamierza sprzedać auto w ciągu pół roku, lepszym rozwiązaniem jest wykup prywatny. Jeśli auto nie zostanie sprzedane, korzystniej wygląda wykup na firmę.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam