Operacyjny czy finansowy - który leasing się opłaca?

2014-02-27 15:00:00

Myśl o leasingu rodzi najczęściej pytanie: operacyjny czy finansowy? Kluczem jest to, który leasing najbardziej się opłaca.

Jest kilka rodzajów leasingu, ale najczęściej klienci sięgają po dwie opcje - leasing operacyjny lub finansowy. Warto zastanowić się, który z nich lepiej wybrać. Najważniejszym kryterium jest założenie, co będzie się bardziej opłacało.

Leasing operacyjny

Jest to najbardziej popularna forma leasingu. Najistotniejsze cechy tej formy leasingu to przede wszystkim fakt, że pełna rata leasingowa, kapitałowa oraz odsetkowa, mogą być wliczane do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku leasingu operacyjnego środek trwały, który jest przedmiotem umowy, stanowi pełnoprawną własność leasingodawcy na cały czas trwania umowy. Podobnie amortyzacja przedmiotu również znajduje się po stronie leasingodawcy.

Kiedy zostaje spłacona ostatnia rata umowy leasingowej, osoba, która użytkowała przedmiot umowy, ma prawo go wykupić za cenę ustaloną na początku, przy podpisywaniu umowy. Jeśli nie ma takiej potrzeby, przedmiot wraca w ręce leasingodawcy. Podatek VAT, który dotyczy przedmiotu umowy, rozkładany jest w czasie i spłacany wraz z ratami leasingowymi.

Jeżeli chcemy poznać odpowiedź na pytanie, co jest korzystniejsze z finansowego punktu widzenia - leasing operacyjny czy finansowy, trzeba również poznać warunki, które otrzymuje leasingobiorca, jeśli zdecyduje się na leasing finansowy.

Leasing finansowy

Leasing finansowy nazywany jest też kapitałowym. Jest to taki rodzaj leasingu, w którym przedmiot umowy, na czas jej trwania, traktowany jest jako część majątku osoby użytkującej przedmiot. Jednocześnie jednak pozostaje własnością osoby, która oddała ten przedmiot w użytkowanie.

Najważniejsze cechy charakteryzujące leasing finansowy to to, że rata odsetkowa oraz stałe koszty amortyzacji, jako jedyne mogą zostać wliczone do kosztów uzyskania przychodu. Środek trwały, który jest przedmiotem umowy leasingowej, zostaje częścią stanu majątkowego firmy leasingobiorcy. Może on również dokonywać z tego tytułu odpisów amortyzacyjnych.

Tym, co znacznie różni leasing finansowy od operacyjnego, jest fakt, że w przypadku wyboru pierwszej opcji, wraz z ostatnią ratą wpłaconą przez leasingobiorcę, przedmiot przechodzi na własność leasingobiorcy. Podatek VAT płaci się w jednej racie, podczas podpisywania umowy i przekazania przedmiotu umowy do użytkowania.

Indywidualna decyzja

Zatem operacyjny czy finansowy? Który leasing się opłaca? Decyduje osoba, która wie, jakie ma zamiary wobec przedmiotu. Czy od samego początku zakłada, że chce mieć ten przedmiot w posiadaniu na własność, czy nie ma wobec niego sprecyzowanych planów.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam