Leasing samochodowy na dobry start firmy

2014-02-27 14:00:00

Większość firm, które potrzebują środków transportu, decyduje się na leasing samochodowy. Podmioty rozpoczynające działalność także mogą liczyć na taką formę wsparcia - już na strat.

Samochód jest jedną z najważniejszych części składowych firmy. W kwestii kredytowania zakupu samochodów klient z reguły może liczyć na auto co najmniej po trzech miesiącach udokumentowanej działalności firmy. Jeśli jednak przedsiębiorstwo ma krótszy staż na rynku, warto poszukać oferty leasingowej. Zwłaszcza że istnieją instytucje, które są w stanie zapewnić leasing samochodowy na dobry start firmy. Potrzebny będzie jednak większy wkład własny lub dobry poręczyciel.

Leasing lepszy niż kredyt?

Młodzi przedsiębiorcy wybierają zazwyczaj leasing samochodowy na start działalności, ponieważ jest dla nich korzystniejszy aniżeli kredyt. Zwłaszcza że leasing jest też łatwiej dostępny w ich sytuacji na rynku finansowym. Dzieje się tak, ponieważ podczas całego okresu trwania umowy leasingowej, przedmiot, a w tym przypadku samochód, pozostaje wciąż własnością leasingodawcy. Teoretycznie jest więc dobrym zabezpieczeniem dla leasingodawcy.

Sprawdź też: Ile kosztuje leasing?

W przypadku kredytu bank jest jedynie współwłaścicielem samochodu. Często to za mało, aby banki czuły się pewnie, udzielając nowo powstałej firmie kredytu.

Warunki leasingu

Leasing samochodowy na dobry start firmy możliwy jest wówczas, gdy firma istnieje na rynku przynajmniej od kilku miesięcy. Jeśli tak nie jest, konieczny jest dość wysoki wkład własny. Z reguły, jeśli firma nie działa na rynku przynajmniej trzy miesiące, wkład własny wynosić musi przynajmniej 20 proc. lub nawet 30 proc. ceny auta.

Leasing za poręczeniem

Leasing samochodowy na dobry start firmy możliwy jest również za poręczeniem. Taką ofertę proponuje Europejski Fundusz Leasingowy. Jest to wymóg dla firm, które działają na rynku krócej niż pół roku. Poręczycielem może być natomiast osoba, która prowadzi działalność przynajmniej przez pół roku. Zanim jednak zostanie przyznany leasing, każda instytucja bada istotne kwestie związane z działalnością firmy. W pewnych wypadkach, kiedy występują negatywne przesłanki, może odmówić udzielenia leasingu.

Sprawdź też: Tarcza podatkowa w leasingu operacyjnym - oblicz, ile zaoszczędzisz

Warto poszukać oferty, która spełni oczekiwania firmy nowej na rynku.

Emilia Kasińska