A może pożyczka lombardowa?

2014-03-06 20:00:00

Ostatnio na rynku bankowym pojawił się nowy gracz o nazwie Plus Bank (dawny Invest-Bank). W swojej ofercie posiada m.in. pożyczkę lombardową. Czym się ona charakteryzuje?

Standardowe kredyty bankowe wyglądają tak, że klient otrzymuje gotówkę, którą spłaca w formie rat zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. Pożyczka lombardowa Plus Banku różni się między innymi tym, że jej spłata odbywa się jednorazowo. Formalności ograniczone są do minimum.

Sprawdź też: Pożyczka społecznościowa czy w parabanku: co opłaca się lepiej?

Oprocentowanie kredytu

Większość ofert tradycyjnych kredytów gotówkowych zawiera oprocentowanie na poziomie 7,99-16 proc. Jeżeli chodzi o pożyczkę lombardową Plus Banku, to na jej oprocentowanie również składa się stopa lombardowa NBP oraz marża banku - tak jak w przypadku konstrukcji tradycyjnych kredytów. Warto zauważyć, że obecnie stopa lombardowa wynosi jedynie 4 proc., co w praktyce oznacza, że pożyczka może byś sporo tańsza niż zwykłe kredyty. Plus Bank zastrzega sobie jednak, że marża nie może wynosić mniej niż 3 proc.

Pozostałe opłaty

Standardowo kredyty bankowe zawierają prowizję za udzielenie kredytu. Przy pożyczce lombardowej jest to zaledwie 1 proc., ale ponadto istnieje opłata przygotowawcza w wysokości 100 zł. Zwłaszcza przy większych kwotach jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, bowiem prowizja za udzielenie kredytu gotówkowego sięga w niektórych przypadkach nawet 10 proc.

Sprawdź też: Korzystanie z chwilówek będzie bezpieczniejsze

Pożyczkobiorcą może być każda osoba, która posiada obywatelstwo polskie i ma pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych. Ponadto należy mieć stałe zameldowanie na terenie kraju i przedstawić odpowiednie dokumenty wymagane przez bank.

Zabezpieczenie pożyczki

Do podstawowych rodzajów zabezpieczenia pożyczki lombardowej Plus Banku należą: blokada środków pieniężnych na rachunku Plus Banku, blokada na rachunku papierów wartościowych, ustanowienie kaucji w wysokości środków pieniężnych, zastaw rejestrowy na obligacjach Skarbu Państwa, zastaw rejestrowy na bonach skarbowych oraz zastaw zwykły z przyjęciem do depozytu bankowego bankowych papierów wartościowych, obligacji bankowych emitowanych w formie fizycznego dokumentu.

Opłacalność

Jeżeli chodzi o samą ideę kredytu lombardowego, to jest ona jak najprostsza. Pożycza się niewiele, na niezbyt wysoki procent, i oddaje jednorazowo. Nie każdy bowiem potrzebuje dużych kwot, które będzie spłacać przez kilka lub kilkadziesiąt miesięcy. Stosunkowo niewielka kwota, którą można pożyczyć w ramach pożyczki lombardowej, jest oprocentowana nieco niżej niż większość kredytów gotówkowych, które obecnie można wziąć, dzięki czemu może przyciągnąć tych, którzy potrzebują zastrzyku gotówki.

Marzena Kazbieruk