Kiedy wniosek kredytowy rozpatrywany jest w trybie indywidualnym?

2014-05-30 18:32:00

Gdy wniosek kredytowy zostanie przez bank odrzucony, wnioskodawca ma jeszcze szansę na kredyt, starając się o niego w trybie indywidualnym.

Kredyty konsumenckie, kredyty samochodowe, kredyty obrotowe, w rachunku bankowym i kredyty hipoteczne. Przy każdym rodzaju kredytu obowiązują inne procedury bankowe, zmienia się czas rozpatrywania wniosków kredytowych, banki prowadzą odmienną politykę. Osoby ubiegające się o jakikolwiek kredyt powinny najpierw dokładnie przeanalizować oferty kredytowe. Aby przystąpić do starań o kredyt, należy zbadać własną zdolność kredytową oraz mieć pozytywną historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Trzeba być klientem wiarygodnym dla banku.

Kredyty gotówkowe

Z pewnością procedury rozpatrywania wniosków kredytowych osób starających się o kredyty gotówkowe są o wiele prostsze niż w przypadku pozostałych kredytów. Mniej dokumentów trzeba dostarczyć, czas przyznawania pożyczki jest o wiele krótszy. Nie rozpatruje się wniosków kredytowych w trybie indywidualnym, ponieważ opiewają na zbyt małe kwoty i są zawierane na krótki okres spłat. Jednakże banki badają indywidualne możliwości finansowe starających się o kredyty gotówkowe klientów.

Kredyty hipoteczne

Przy kredytach hipotecznych bardziej skomplikowane są procedury ich udzielania, skompletowanie wymaganych dokumentów wymaga większgo wysiłku i czasu, banki natomiast zazwyczaj nie są w stanie sprawdzić wszystkich dokumentów w ciągu kilku czy nawet kilkunastu dni. W związku z tym, że wszystkie procedury muszą zostać zachowane, zaś banki prowadzą różną politykę kredytową, obecnie walczą o klienta pod kątem rozpatrywania wniosków kredytowych.

Analiza ofert kredytów hipotecznych jest też znacznie utrudniona chociażby z tego powodu, że najczęściej wnioski kredytowe rozpatrywane są indywidualnie. Jeżeli starający się o kredyt hipoteczny jest dla banku wiarygodnym klientem, jego sytuacja finansowa jest dobra lub bardzo dobra, może negocjować z bankiem niższą marżę albo niższe oprocentowanie kredytu. Banki wówczas indywidualnie ustosunkowują się do problemu.

Indywidualny tryb postępowania

Nawet jeżeli klient figuruje w Biurze Informacji Kredytowej, pod pewnymi warunkami może starać się o kolejny kredyt. Wszystko zależy od okoliczności, w jakich nastąpiły opóźnienia w spłacie, czy zaległości nie są zbyt duże oraz czy nie są to zaległości sięgające wielu tygodni. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, wedle zasad objętych tajemnicą bankową. Banki często korzystają z zewnętrznych baz informacji oraz własnych scoringów. Scoring oznacza punktowy sposób oceny wiarygodności klienta starającego się o kredyt. Ocena, na podstawie której banki przyznają kredyty, zależy przede wszystkim od wewnętrznych przepisów bankowych. Generalnie najkorzystniejsze warunki oferują mimo wszystko banki macierzyste, czyli takie, w których klienci posiadają rachuki osobiste i w których prowadzą własne finanse.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam