Do MdM możesz przystąpić z rodzicami

2014-03-03 03:00:00

Program Mieszkanie dla Młodych jest skierowany do osób przed 35. rokiem życia. Przy braku zdolności kredytowej do wniosku o kredyt hipoteczny w ramach MdM można przystąpić z rodzicami.

Zasady programu pomocowego Mieszkanie dla Młodych są dosyć jasne. Przynajmniej w kwestii tego, kto może ubiegać się o dofinansowanie. Jest jednak wiele pytań, na które warto znać odpowiedź przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku o udział w programie.

Brak zdolności kredytowej

Wiele młodych osób nie posiada wystarczającej zdolności kredytowej, by móc skorzystać z kredytu mieszkaniowego. Banki obecnie dosyć restrykcyjnie podchodzą do tematu pożyczania pieniędzy na budowę domu lub zakup mieszkania. Najlepiej, jeśli dana osoba posiada umowę o pracę na czas nieokreślony. Wówczas, oczywiście przy odpowiednich zarobkach, z otrzymaniem kredytu nie powinno być większych kłopotów. Gorzej, jeżeli współpraca z pracodawcą dopiero się rozpoczęła lub też odbywa się na zasadzie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Sprawdź też: Zmiany w MdM-ie: czy opłaca na nie czekać?

Na spore kłopoty mogą natknąć się także przedsiębiorcy. Tutaj rozstrzał w zakresie sposobów wyliczania dochodu jest olbrzymi. Niektóre banki udzielą kredytu w przypadku prowadzenia działalności nawet przez 3 miesiące, chociaż większość z nich wymaga pełnego roku. W tym momencie można także trafić na wymóg w postaci 24 miesięcy samozatrudnienia, ale rekordem jest okres 2,5 roku.

Zarobki a kredyt hipoteczny

Pod względem samych zarobków potencjalnego kredytobiorcy oficjalnie nie ma minimalnych wymagań. Chociaż z drugiej strony wiadomo, że jeśli zarobki oscylują w granicach 1–2 tys. zł, to na kredyt hipoteczny nie ma żadnych szans, nawet mimo umowy o pracę na czas nieokreślony. Jeżeli jednak młody kredytobiorca nie zarabia większych pieniędzy (3–4 tys. zł netto, przy których o kredyt powinno być dosyć łatwo), to w programie MdM mogą wspomóc go na przykład rodzice.

Sprawdź też: Zanim zawnioskujesz o kredyt hipoteczny, popraw zdolność kredytową

Wspólny udział w Mieszkaniu dla Młodych

Ustawa o programie Mieszkanie dla Młodych pozwala, by współkredytobiorcą był ktoś z najbliższej rodziny wnioskodawcy. Do takich osób mogą należeć rodzice, rodzeństwo, teściowie, dzieci, macocha, ojczym czy małżonkowie rodzeństwa kredytobiorcy. Dzięki temu znacząco można podnieść zdolność kredytową i otrzymać środki na zakup mieszkania lub domu. Prawnie wygląda to w ten sposób, że osoba, którą prosi się o pomoc, jest współkredytobiorcą, ale nie jest współwłaścicielem zakupionej nieruchomości. Wiek tych dodatkowych osób także nie ma wpływu na możliwość udziału w programie. Trzeba jednak pamiętać, że bank może odmówić kredytowania, jeśli rodzic ukończył np. 70 lat.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam